Piše: Josip Gudeljević
Photo: Booking.com
18.1.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Josip Gudeljević
Photo: Booking.com
18.1.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Nakon jučerašnjeg sastanka ministra turizma Garija Cappelija i predstavnika Zajednice obiteljskog turizma pri HGK, praktički jedine institucije koja predstavlja iznajmljivače, dogovoreno je da ipak neće biti ograničavanja kategoriziranja objekata, ali će se idućih godina provesti rekategorizacija koja će obuhvatiti sve.
Slažem se s ministrom da je potrebno kontinuirano ulagati u kvalitetu smještajne ponude i da se provede rekategorizacija pa da dobijemo podatke o svemu. Također i sa predsjednicom Zajednice Nimac Kalcina koja je rekla da bi se trebale donositi odluke koje bi utjecale na destinaciju da ponuda bude raznovrsna, ali da to nikako ne smiju biti zabrane i ograničavanja.
Hrvatski mali iznajmljivači na turističkim tržištima prepoznati su kao vrhunski i kvalitetni. Naime, booking.com neki dan je objavio dobitnike nagrade Traveller Review Awards 2020. Gotovo milijun nagrada (986.449) dodijeljeno je diljem 220 zemalja i teritorija. Među 10 zemalja s najviše dobitnika nagrade našla se i Hrvatska s 42.763 dobitnika, a na drugom smo mjestu zemalja s najvišim ocjenama. Zemlje sa više dobitnika od Hrvatske ubrajaju se samo Italija, Španjolska, Francuska i Njemačka. Dok su iza nas ostale države poput SAD, UK, Poljska, Rusija, Grčka itd. Inače, preskočili smo SAD u odnosu na prošlu godinu.
Nagradama se odaje priznanje tim partnerima za vrhunsko gostoprimstvo i za to što putnicima osiguravaju nevjerojatna iskustva prilikom rezerviranja smještaja. Najnagrađivanije vrste smještaja su apartmani i privatni smještaj. Moram napomenuti i da se moja Opatija našla među mjestima u kojima se pruža najtoplija dobrodošlica u Hrvatskoj, tako da čestitike mojim sugrađanima, kolegama iznajmljivačima i svim zaposlenima u turizmu grada Opatije.
U Hrvatskoj se najviše noćenja ostvaruje u obiteljskom smještaju i najveći porast iz godine u godinu ostvaruje se u smještaju viših kategorija te prema zadnjem istraživanju otkriveno je da gotovo dvije petine (39%) globalnih putnika preferira boraviti u vikendici ili apartmanu u odnosu na hotel. Moramo maksimalno iskorištavati turistički potencijal koji imamo, ali naša vlada bi trebala malo i stati sa povećavanjem troškova svih vrsta i na svim razinama malim iznajmljivačima. Tu prije svega mislim na plaćanje paušalne turističke pristojbe i članarine za pomoćne krevete.
Važno je i da tijela jedinica lokalne samouprave rade na sinergiji postizanja što boljih uvjeta za stanovništvo koje živi na tom području i za goste koji dolaze te da državni čelnici imaju jasnu viziju razvoja turizma i adekvatne strategije, a ne da se nadamo slabostima nama konkuretnih zemalja i destinacija.
Unatoč tome što i hrvatska hotelska poduzeća bilježe pozitivne poslovne rezultate, smatram da bi se trebalo uspostaviti još povoljnije okruženje za njihovo poslovanje te prilagoditi zakonske i institucionalne okvire specifičnostima hotelske industrije. Time bi se pridonijelo povećanju kvalitete hotelske usluge, a samim time i zadovoljenju potreba i zahtjeva suvremenih turista, ali i što je najvažnije, imali bismo napokon zadovoljnije i sretnije zaposlenike u turizmu.
Pozitivna vijest je najavljeno ukidanje kvota za strane radnike jer stanje s nedostatkom radne snage u Hrvatskoj je dramatično. Na skupu u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Rijeci pokrijepljeno je neki dan i brojkama. Nedostatak radne snage nije problem koji je privremen i koji će nestati te treba posebice voditi računa da se dovedu kadrovi koji će svojim znanjem i praktičnim vještinama pridonijeti tržištu rada.
Samo turizam nam nije dovoljan, ali ono što je važno jest da je turizam naš najperspektivniji sektor koji može i treba biti pokretač razvoja čitavog gospodarstva u budućnosti, a to se može postići samo ako se država ne bude uplitala u slobodno tržište, povećavala namete i ako pravna država bude funkcionirala.