Piše: Mario Nakić
2.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
2.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Funkcija predsjednika Europske komisije je najviša izvršna funkcija u EU. Danas je objavljeno kako će tu funkciju sljedećih 5 godina obnašati Njemica Ursula von der Leyen. Tako su, naime, odlučili čelnici 28 država članica, ali Europski parlament još treba to izglasati.
Tko je Ursula von der Leyen? Dugogodišnja njemačka političarka, članica najjače njemačke parlamentarne stranke CDU (desni centar, demokršćani). Bila je ministrica rada i socijalne skrbi, a zadnjih godina je ministrica obrane. Poznata je po tome da je prije desetak godina, po uzoru na skandinavske zemlje, uvela plaćeni roditeljski dopust (obavezan) za žene i za muškarce, što je naišlo na kritike u njenoj stranci. Njeni bavarski partneri CSU su se žalili da "muškarci ne trebaju državnu pomoć u mijenjanju pelena".
Kako bi utjecala na mišljenje javnosti, potrošila je 3 milijuna eura na PR kampanju za taj zakon. Kampanja se pokazala uspješna jer je većina Nijemaca na kraju, prema anketama, podržala novi zakon, ali se Leyen našla pod kritikama što troši javni novac za političke svrhe.
Poznata je i po tome da je uvela blokiranje web stranica koje su osumnjičene za dječju pornografiju, što je također naišlo na demonstracije građana koji su s pravom u tome vidjeli izgovor za cenzuru na internetu po čemu je Njemačka danas vodeća u Europi, a Ursula je među svojim kritičarima dobila nadimak "Zensursula".
Ako ste mislili da je to najgore, prevarili ste se. Ursula von der Leyen pokušala je uvesti ženske kvote u privatni sektor. Tražila je da uprava svake tvrtke mora imati najmanje 20 posto ženskih članova do 2018. godine, a do 2023. bi se ta kvota povećala na 40 posto. Srećom, taj prijedlog nije prošao u Njemačkoj, ali nema sumnje da će ga pokušati implementirati na razini EU.
Kao ministrica obrane još je gora nego što je bila ministrica rada i socijalne skrbi. Kad je izbila kriza s Rusijom, tvrdila je da je rusko gospodarstvo ovisno o ostatku Europe, tako da će "zbog sankcija pretrpjeti ruski oligarsi puno više nego građani EU". Naravno, zagovarala je sankcije.
Dugogodišnja je zagovornica reforme Europske unije, želi da postane sličnija SAD-u. Želi "Sjedinjene Europske Države" sa zajedničkom vojskom te ekonomskom i fiskalnom politikom. Tvrdi da bi EU tada bila jača.
Ima jedna stvar u kojoj je možemo pohvaliti, a to su LGBT prava. Ursula je dugogodišnja zagovornica bračne jednakosti za istospolne parove i njihovo pravo da posvajaju nezbrinutu djecu te je 2017. glasala suprotno od većine njenih stranačkih kolega za bračnu jednakost (koju je Bundestag tada usvojio).
Sve u svemu, ja bih joj dao dvojku. Čini mi se kao kandidatkinja koju su socijaldemokrati samo mogli poželjeti. Bit će veliki izazov, s ovom gospođom na čelu Europske komisije očuvati EU ovakvu kakvu znamo, sa suverenim državama i prilično slobodnim tržištem.
Još uvijek aktualnog, ali uskoro bivšeg predsjednika EK Jean-Claude Junckera, često su kritizirali mnogi, pogotovo desničari. Ismijavali su ga zbog njegovog šašavog ponašanja ili zbog ponekog "pijanog" (ili možda nadrogiranog?) ekscesa. Kritizirali su ga i zato što je odao počast komunističkom teoretičaru Karlu Marxu.
Ali u principu, Juncker je bio odličan. Juncker je povećao trgovinske mogućnosti članicama EU kao nitko prije njega, sklopio hrpu trgovinskih sporazuma, rušio uvozne carine i vodio brigu o slobodnom tržištu.
Pazite što vam kažem, još ćemo svi plakati za Junckerom.