Piše: Mario Nakić
Photo: X/Youtube
1.4.2025.
Piše: Mario Nakić
Photo: X/Youtube
1.4.2025.
Marine Le Pen, liderica francuskog Nacionalnog okupljanja koja je prema anketama najpopularnija političarka u zemlji, jučer je na sudu u Parizu proglašena krivom zbog pronevjere novca iz EU fondova. Izrečena joj je četverogodišnja zatvorska kazna (od čega će dvije godine morati odslužiti u zatvoru i još dvije uvjetno) i zabrana obavljanja državnih funkcija sljedećih 5 godina. Iako je presuda nepravomoćna, žalba ne odgađa zabranu obavljanja dužnosti, što znači da joj je efektivno zabranjeno sudjelovanje na predsjedničkim izborima za dvije godine.
Mnogi fanovi desnice diljem svijeta ovu su sudsku presudu komentirali kao nastavak nedemokratskog suzbijanja krajnje desnih pokreta u Europskoj uniji, nakon što je sud nedavno poništio predsjedničke izbore u Rumunjskoj na kojima je pobijedio proruski kandidat, a potom mu je i odbijena kandidatura na ponovljenim izborima.
Međutim, kritike ovakve sudske odluke ne dolaze samo zdesna. Mnogi komentatori u medijima izražavaju strah da će ovakav razvoj događaja samo potaknuti još veći rast popularnosti krajnje desnice u Francuskoj i šire. Čak i njeni politički protivnici izrazili su nezadovoljstvo zbog uplitanja suda u politički proces. Éric Coquerel, parlamentarac iz ljevičarske stranke Francuski revolt, kaže: "Ne slažem se da se stvari, koje bi se trebale odlučiti na izborima, odlučuju na sudu. To će učiniti da Nacionalno okupljanje izgleda kao žrtva".
Yanis Varoufakis, bivši grčki ministar financija, ekonomist i ljevičar, komentirao je za Unherd kako je presuda protiv Le Pen "smiješna". Varoufakis smatra da se za to djelo, za koje je osuđena, uopće ne bi trebalo ići u zatvor, a kamoli koristiti za zabranu kandidature.
"Zabrinjava me to što liberalni establišment čini kako bi ojačao neofašizam u Europi. Zakon se ili odnosi na svakoga ili na nikoga", rekao je Varoufakis ukazujući na slični slučaj s Christine Lagarde pred francuskim sudom 2016. godine. Usprkos presudi zbog pronevjere javnog novca, Lagarde je zadržala posao u Međunarodnom monetarnom fondu i par godina kasnije imenovana za šeficu Europske središnje banke. U njenom slučaju nitko nije postavio pitanje o toj presudi.
U međuvremenu se francuski zakon promijenio. U vrijeme kad je Legarde osuđena, zakon nije predviđao zabranu obavljanja javnih dužnosti. Sada predviđa.
"Mislim da je Le Pen fašistkinja, zato bih volio vidjeti da izgubi na izborima i tako bude uništena politički", rekao je Varoufakis.
Tvrdi da je "sudski rat" protiv desnice neproporcionalno veći nego protiv ljevice "zato što je ljevica nestala". Tretman koji je Le Pen dobila na sudu usporedio je s onim što su sudovi radili Donaldu Trumpu prošlih godina za vrijeme vladavine Demokrata. "Samo što Francuzi to rade na puno očitiji i manje obranjiv način nego što su to radili američki Demokrati", zaključuje grčki političar.