Piše: Mario Nakić
Izvor: FEE
27.2.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Izvor: FEE
27.2.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Marine Le Pen vodeća je kandidatkinja u utrci za predsjednika Francuske i nova heroina ljubitelja krajnje desnice. Njena kampanja uvelike podsjeća na lanjsku kampanju Donalda Trumpa - prikuplja glasove populizmom, prozivaju je za ksenofobiju, u ratu je s mnogim medijima...No, popularnost među francuskim stanovništvom joj nastavlja rasti i, ako se neko čudo ne dogodi, ona će biti relativna pobjednica prvog kruga.
Bill Wirtz, francuski suradnik američke Zaklade za ekonomsku edukaciju (FEE) napisao je članak u kojem objašnjava zašto bi eventualni izbor Marine Le Pen bio jako loš potez za Francuze.
1. Sloboda govora
Članovi njezine stranke Nacionalna fronta vole pričati o slobodi govora, ali samo onda kad je to u njihovom političkom interesu. Na primjer, u listopadu 2015. njihov je slogan bio "Je Suis Marine" nakon što je liderica stranke bila optužena zbog usporedbe muslimanske molitve u Parizu s nacističkom okupacijom.
I tu njihova ljubav prema slobodi govora prestaje. Le Pen je nedavno pozvala Vladu da zabrani sve prosvjede protiv policijske brutalnosti jer "krajnja ljevica je nasilna, prosvjedi moraju biti zaustavljeni da bi se uspostavio javni red".
Budući da neki prosvjednici uistinu jesu nasilni, netko će reći da je Le Pen u pravu. Međutim, lani kad se prosvjedovalo protiv novog Zakona o radu i kad je Vlada zabranila nastavak nasilnog prosvjeda, tada je Le Pen na Twitteru osudila takav potez države.
2. Vjerska sloboda
Nacionalna fronta je jedna od onih političkih skupina koje tumače sekularizam kao ne samo neutralnost države prema religiji, već i građana. Stranka želi zabraniti sve religijske oznake na javnim mjestima. Tijekom njenog posjeta Izraelu, Le Pen je izjavila je takva zabrana "neophodna žrtva u interesu Francuske".
Neki tvrde da će njena ideja biti srušena na Ustavnom sudu Francuske jer država nema pravo određivati građanima što moraju, a što ne smiju obući, no ako uzmemo u obzir da je zabrana burke prošla i na Europskom sudu za ljudska prava 2014. godine, ništa nije nemoguće. Jedno je sigurno: Le Pen je protivnica vjerskih sloboda.
3. Ekonomska politika
U planu od 144 točke Le Pen poziva u obranu francuskih radnih mjesta i to "pametnim protekcionizmom". Kakav je to točno "pametni" protekcionizam još nitko nije objasnio.
Pretpostavlja se da želi izaći iz zajedničkog tržišta Europske unije i postaviti tarife na uvoz robe u Francusku. Nije jasno što će Le Pen učiniti nakon što druge države odgovore na te poteze niti kako će se nositi s povećanjem cijena robe i usluga koje je nužna nuspojava protekcionističke ekonomije.
Protekcionizam znači: manji izbor, veće cijene, manje radnih mjesta i loši diplomatski odnosi.
4. Imigracija
Čak i ako ne prilazite imigraciji iz moralne perspektive, koja kaže da treba ponuditi mogućnosti onima koji žele doći da poboljšaju svoje životne uvjete i svojih obitelji, postoje brojni ekonomski razlozi za potporu što slobodnijem kretanju stanovništva među državama.
U istraživanju provedenom 2015. godine na Sveučilištu u Parizu zaključeno je da je imigracija stanovništva utjecala "vrlo pozitivno" na rast francuskog BDP-a i zapošljavanja.
Marine Le Pen je žestoka protivnica imigracije i to joj je glavni populistički adut u kampanji.
5. Marihuana i ostale droge
Marine Le Pen ima "nultu stopu tolerancije" prema marihuani. Kad se kandidirala 2012. godine, rekla je da "Francuska gubi rat protiv droga jer se zapravo i ne bori protiv njih" te je zagovarala još strože zakone.
2016. je izjavila: "Ideja o legalizaciji marihuane je opasna. Tamo gdje je kanabis legaliziran, rezultati su dramatični u vidu porasta potražnje za drogama i pogoršanja javnog zdravstva."
Agencija za javno zdravstvo Francuske objavila je da 700.000 Francuza puši marihuanu svakog dana, a 1,4 milijuna ih puši najmanje jednom mjesečno. Francuska je ujedno jedna od zemalja već sada s najstrožim zakonom protiv droga, zbog posjedovanja marihuane moguće je dobiti kaznu od 3.750 eura ili godinu dana zatvora.
6. Anti-reformistička politika
Marine Le Pen ne nudi zapravo nikakve promjene u vođenju velike i moćne države kakvo je dovelo Francusku proteklih desetljeća na niske grane u odnosu na mnoge druge razvijene zemlje zapada. Njena stranka ne planira nikakve rezove u ogromnom javnom sektoru niti ga želi reformirati.
Nacionalna fronta po tom pitanju gura prilično lijevu politiku (zapravo populističku): žele spustiti granicu za odlazak u mirovinu na 60 godina, prisiliti banke da posuđuju novac malim poduzećima i zaposliti još više ljudi u javni sektor te im povećati plaće.
Promjena ekonomske politike i institucionalna reforma su potrebne da bi se Francuska vratila na put prosperiteta. Međutim, Nacionalna fronta je stranka opsjednuta društvenim konzervatizmom i ljevičarskom ekonomskom politikom i takvo bi vođenje zemlje značilo katastrofu; toliku katastrofu da je čak nebitno je li Marine Le Pen osobno rasistica ili nije.