Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila prijedlog Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom. Svrha zakona je urediti tržište i sankcionirati pojavu nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom čijim se nametanjem iskorištava značajna tržišna snaga otkupljivača ili prerađivača te trgovaca u odnosu na njihove dobavljače, objavio je Agroklub.
Iako je istina da su veliki trgovački lanci tražili od malih dobavljača da pristanu na mnoge nekorektne uvjete i prebacivali veći dio odgovornosti na njih, pitanje je kome će ovaj zakon pomoći. Jer, u suštini, riječ je o suradnji između različitih trgovačkih društava, ugovoru koji će biti potpisan samo ukoliko se obje strane slažu. Ako dobavljač pristane na takav ugovor, onda nema što država intervenirati. Zašto su hrvatski dobavljači pristajali na suradnju za koju su kasnije tvrdili da je za njih štetna? To je pitanje koje bi si oni sami trebali postaviti. Zar misle da ne postoji druga opcija? Ako ne mogu naći drugo tržište, znači da trebaju poraditi na kvaliteti i marketingu. Ali ako očekuju da im sve bude "gotovo", da ne moraju tražiti kupce, da će im jedan trgovački lanac sve riješiti, onda trebaju pristati i na uvjete koje taj trgovački lanac od njih traži.
Rješenje bi bilo u pametnijoj proizvodnji, u ulaganju malih proizvođača u znanje, a ne samo proizvodnju. Tržište je danas ogromno, Hrvatska je dio Europske unije i ne morate prodavati samo lancima ovdje u Hrvatskoj. Poljoprivrednici danas trebaju razmišljati ne samo kako bi proizveli x nečega za poticaje, već i kako i gdje će se to prodati. Pronalazak tržišta je bitan koliko i proizvodnja. Jer onog trenutka kad teret pronalaska kupaca prebaciš na drugoga, taj drugi će imati svoje uvjete i izgubit ćeš dosta na zaradi.
Pogrešno je što su mali proizvođači tražili pomoć od države jer ona im sigurno neće naći tržište. Država je ovim zakonom otežala posao svima, a veliki će trgovci taj teret sad prebaciti na kupce, vjerojatno u formi većih cijena.
Novi zakon regulira i zabranu prodaje finalnog proizvoda ispod cijene koštanja u proizvodnji, što je apsurd. Na ovaj način je država de facto poskupjela život svojim građanima, a ovakvi su potezi vlade na tragu onoga što radi Nicolas Maduro u Venezueli. Ako trgovac procijeni da mu se isplati prodavati, recimo, mlijeko za 3 kune, država će reći: "Ne! To je prejeftino" i natjerat će ga da prodaje skuplje. Ovo je još jedan udar naše vlade na životni standard i nema nikakvog smisla.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora