Christine Lagarde, predsjednica Europske središnje banke (ECB), najavila je da će digitalni euro biti spreman u listopadu ove godine. Međutim, naglasila je važnost napretka sa zakonodavnim procesom koji bi nametnuo digitalni euro, pozivajući Europsku komisiju, Europsko vijeće i parlamente država članica da ubrzaju zakone i direktive koji su potrebni da digitalni euro postane održiv.
Čemu žurba? Daniel Lacale, ekonomist i profesor na Poslovnoj školi u Madridu, objašnjava na stranicama Misesovog instituta glavne razloge zbog kojih se ECB tako žuri što prije uvesti svoju digitalnu valutu u masovnu upotrebu:
"Gubici Europske središnje banke porasli su na 7,8 milijardi eura. Europska monetarna vlast zabilježila je drugi uzastopni gubitak, dok su državne obveznice u Europi ponovno pale u prva dva mjeseca 2025. ECB treba digitalni euro kako bi isprala svoju katastrofalnu politiku koju je vodila posljednjih 10 godina.
Drugi razlog je taj što povjerenje u politiku ECB-a opada, državne obveznice više nisu rezervna imovina, a očekivanja inflacije rastu. Žurba s nametanjem digitalnog eura također dolazi u trenutku kada su europske države članice najavile velike planove potrošnje, zaduživanja i ulaganja u obranu. Stoga je digitalni euro ključan za nametanje korištenja eura kao valute, širenje kontrole nad građanima i prikrivanje fiskalne neravnoteže opasnim alatom izdanim od strane monetarne institucije koja je tijekom posljednjih pet godina izgubila najveći dio svoga kredibiliteta.
Ne zaboravite da je mandat ECB-a stabilnost cijena, ali inflacija u eurozoni premašila je 22% u posljednje četiri godine. Istodobno, indeks europskih državnih obveznica pao je za 14% od 2022.", napisao je Lacale.
"Postoji još jedan važan razlog za požurivanje digitalnog eura. Globalne središnje banke i investicijske tvrtke zabrinute su da će europske države zaplijeniti imovinu ruske središnje banke, postavljajući opasan presedan koji bi mogao utjecati na imovinu drugih neeuropskih zemalja. Budući da strani fondovi koji se boje zapljene mogu napustiti europski financijski sustav, digitalni euro može biti koristan alat za nametanje upotrebe valute čak i ako potražnja opadne", dodaje.
Lacale je u nastavku teksta istaknuo zabrinutost za to što u budućnosti može takav alat značiti za sigurnost i privatnost građana. Tvrdi da je digitalni euro "potpuno nepotreban alat koji može biti iskorišten za masovno praćenje i kontrolu ljudi". Cijeli članak pročitajte ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.