Piše: Mario Nakić
7.12.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
7.12.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Anders Tegnell, glavni državni epidemiolog trenutno je najpopularnija osoba u Švedskoj, čak je u tradicionalnoj anketi pred blagdane izabran za čovjeka kojeg bi najviše Šveđana htjelo vidjeti za svojim božićnim stolom. To je titula koja obično pripadne popularnim glumcima, pjevačima i TV voditeljima, ali ove godine pripala je epidemiologu s vrlo liberalnim stavovima o borbi protiv koronavirusa. Ipak, Tegnell svako malo izjavi nešto kontroverzno što izazove burnu raspravu.
Iako se Švedska u drugom valu korone drži odlično u usporedbi s većim dijelom Europe, njihova najveća boljka je ta što nisu bolji od susjednih zemalja - Finske, Norveške i Danske. U prvom valu Tegnell je ponavljao kako je ovo "maraton, a ne sprint" i da će na koncu sve države imati vrlo sličan broj žrtava na milijun stanovnika. To će se, na primjer, pokazati točnim u usporedbi s Hrvatskom koja će tijekom prosinca vjerojatno prestići Švedsku po ukupnom broju umrlih na milijun stanovnika, ali kod švedskih susjeda, s kojima se Šveđani inače vole uspoređivati, nije baš tako.
Konkretno, Finska i Norveška sada imaju blaže mjere od Švedske pa svejedno su u studenom zabilježili nekoliko puta manje covid-smrti na milijun stanovnika. Tegnell je jučer, gostujući na STV-u, pokušao objasniti time što je ukazao na činjenicu da te države imaju puno manje imigrantskog stanovništva od Švedske. Postoje i istraživanja koja su dokazala da covid-19 u Švedskoj puno teže pogađa siromašno stanovništvo i imigrante. Tegnell to objašnjava time da imigranti ostvaruju više kontakata pa se među njima lakše širi zaraza.
Ta je izjava razljutila dio švedske javnosti jer Šveđani su osjetljivi na okrivljavanje imigranata za svaku nedaću društva, što inače rade krajnji desničari. Tegnell je socijaldemokrat pa je time njegova izjava ispala još šokantnija. Reagirali su neki novinari, ali i struka. Profesorica molekularne biologije Tove Fall je napisala na Twitteru:
"Činjenica da su ljudi s inozemnim porijeklom u našem društvu teže pogođeni covidom-19 ne bi se trebala tumačiti kao da bismo imali znatno nižu zarazu bez tih ljudi."
Tegnell je kasnije povukao svoju izjavu i zatražio od STV-a da objavi njegovu ispriku jer se "nespretno izrazio". U njegovu obranu stala je Agnes Wold, profesorica kliničke virologije:
"Bio je to nesretan izbor riječi. Jasno je da su imigranti iz određenih područja (Irak, Sirija, Somalija) imali znatno više kontakata i više umrlih od ove bolesti", napisala je.
"Činjenica da su neke imigrantske skupine imale više oboljelih utječe, naravno, prvenstveno na njih same i njihove obitelji. Prilično sam sigurna da većina suosjeća sa skupinama koje su pogođenije od drugih. Ispričavam se u Tegnellovo ime, sigurna sam da nije tako mislio."
Ovo je, inače, već drugi put u zadnjih mjesec dana da je Tegnell privukao kritike novinara i kolega. Nedavno je izjavio da se više boji prometa nego korone. Ali tu izjavu nije povukao, ovu o imigrantima jest.