Piše: Mario Nakić
26.3.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
26.3.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Dok država izbjegava bilo kakve stvarne strukturalne reforme, neki gradonačelnici čine koliko mogu na lokalnoj razini. Iako ih ima malo, liberalni čelnici pojedinih hrvatskih gradova pokazuju da se može učiniti puno, kao i da bi se iste politike lako mogle implementirati na nacionalnoj razini kad bi samo za to bilo dovoljno političke volje.
Dario Hrebak, HSLS-ov gradonačelnik Bjelovara nastavlja provoditi "nepopularne" politike oslobađanja tržišta i olakšavanja rada i poslovanja u Bjelovaru. Nakon oslobađanja plaćanja komunalne naknade za biznise s najmanje 10 zaposlenih i smanjenja komunalnih doprinosa, poticanja samozapošljavanja i pokretanja prvog projekta transparentnosti lokalne potrošnje, Hrebak sada ostvaruje još jedno predizborno obećanje: smanjit će prirez.
U petak će gradski vijećnici glasati o gradonačelnikovom prijedlogu smanjenja prireza poreza na dohodak s 12 na 9 posto, što je smanjenje za četvrtinu. Iako će to znatno smanjiti gradske prihode, građanima Bjelovara ostat će više novca za osobnu potrošnju.
U isto vrijeme, grad Sveta Nedelja, o kojem smo također već pisali, nastavlja s provođenjem protržišnih politika. Nakon ukidanja prireza i još nekih lokalnih nameta, sada ukidaju komunalni doprinos za proizvodnju, kreativne industrije, financijski sektor i stanogradnju te su smanjili komunalnu naknadu za većinu građana.
Svetom Nedeljom upravlja nezavisni gradonačelnik Dario Zurovec, a zamjenik mu je HNS-ovac Davor Nađi. Nađi je na Facebooku objasnio koji su im ciljevi kod najnovijih mjera:
"Ukinuli smo plaćanje komunalne naknade u prvoj godini poslovanja za nove investitore, a za postojeće smo definirali isto ili smanjenje 50 posto ovisno o visini investicije (za one koji su oslobođeni komunalnog doprinosa).
Ukinuli smo i komunalni doprinos za gradnju 3 ili više stana, a za 50 posto smo smanjili komunalni doprinos za gradnju jednog ili dva stana kako bismo investitore i građane motivirali na gradnju većeg broja stanova s obzirom da ih u našem gradu nedostaje.
Smanjili smo komunalnu naknadu za većinu građana, što znači da će se u prosjeku plaćati manji iznos naknade. Dodatno, podijelili smo grad u 4 zone kako bi obračun komunalne naknade bio pravedniji. Stupa na snagu početkom iduće godine."
Definirao je i ciljeve koje su stavili pred sebe:
- privući investicije koje će kreirati visoko plaćena radna mjesta kako bi osigurali visoku razinu zaposlenosti i u nadolazećem vremenu automatizacije,
- postići povećanje ponude stanova na području našeg grada jer se većom ponudom sprječava divljanje cijena stanova zbog čega oni postaju pristupačniji novim obiteljima,
- povećanjem ponude stanova olakšati i našim poslodavcima privlačenje novih zaposlenika iz drugih krajeva (jer su mnogi baš nedostatak stanova izrazili kao problem), posebno sada kada smo ukinuli prirez i smanjili komunalnu naknadu,
- poduzećima ostaviti više novca za poslovanje kako bi otvarala nova radna mjesta i dizala plaće,
- podizanje kvalitete života građana povećanjem njihove kupovne moći kroz veće plaće, manje poreze, jeftinije i dostupnije usluge te jeftinije stanove.
"Ukratko, do sada provedenim poreznim rezovima činimo život i poslovanje našim građanima i poduzećima jeftinijim i jednostavnijim uz veću i kvalitetniju ponudu usluga. Istovremeno, našim građanima i poduzećima ostaje i više novca za život i poslovanje što dodatno utječe na porast kupovne moći građana, otvaranje novih radnih mjesta i rast plaća. Pri tome brinemo da i privlačenjem novih investitora osiguramo visoke razine zaposlenosti i u budućnosti. Zbog svih navedenih mjera očekujemo i porast vrijednosti nekretnina (prvenstveno zemljišta i poslovnih prostora) građana i poduzeća u Svetoj Nedelji", objasnio je Nađi.