Piše: Mario Nakić
15.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
15.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Tri mjeseca nakon što je građanima omogućio puni uvid u Proračun i sve njegove stavke, i to do 4. razine dubine prikaza, što u većini gradova ne vide niti gradski vijećnici, gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak (HSLS) upravo realizira i svoje najvažnije obećanje – potpuno otvara sve gradske financije i proračunske transakcije i tako Grad Bjelovar etablira i kao prvi potpuno transparentan grad u zemlji, objavio je portal Gradonačelnik.hr.
Sve pripreme i testiranja funkcionalnosti sustava ovaj su tjedan završene, trenutno se unose posljednje fakture, i Grad Bjelovar u ponedjeljak ujutro sa svečanog predstavljanja u Novinarskom domu u Zagrebu lansira novu aplikaciju preko koje će građani u realnom vremenu moći pratiti na što se točno troši i na što se trošilo počevši od 1. 1. 2018. godine. Aplikaciju su im, baš kao i onu za uvid u proračun, izradili Vuk Vuković i Institut za sinergiju znanosti i društva.
"Građani imaju pravo znati na što se troše njihove kune, a mi u Bjelovaru nemamo što skrivati. Mnogi su me kolege upozoravali da ovim potezom režem granu na kojoj sjedim jer će me sad svatko moći prozivati za troškove, ali za to ne brinem jer, ako ne želimo da nas se zbog nečega s razlogom i opravdano proziva, nećemo se ni dovesti u tu situaciju, nećemo napraviti ništa sporno. Ovim potezom Grad Bjelovar postaje najtransparentniji grad u zemlji i predvodnik prave borbe protiv korupcije", kaže Hrebak i poziva ostale gradonačelnike i načelnike da naprave isto jer "transparentnost je najbolje oružje u borbi protiv korupcije".
Na moj upit dobio sam privremeni pristup aplikaciji da je isprobam prije nego što službeno bude "puštena u promet". Preko tražilice može se saznati baš za svaku kunu isplaćenu iz gradskog proračuna, i to prema željenoj ključnoj riječi ili OIB-u tvrtke. Ako ukucate, na primjer, "Dario Hrebak", aplikacija će izbaciti ispis svih bruto plaća isplaćenih gradonačelniku, datum kad su isplaćene i točan iznos, te ostale troškove koje je gradonačelnik imao na račun grada.
Ovo je ne samo savjesno i odgovorno prema građanima, već i iznimno hrabro jer znamo da se mnogi lokalni dužnosnici vole razbacivati na račun općine ili grada gdje su zaposleni, što praktički nitko ne provjerava niti postoje mogućnosti za to. Ovo bi trebalo biti ne stvar dobre volje gradske vlasti, kao što je to učinjeno u Bjelovaru, već obaveza.
Osim troškova na zaposlenike, može se naći i sve iz javne nabave, troškova za infrastrukturu i održavanje cesta, zelenila itd. pa sve do potrošnje WC papira.
Kad bi to bila obaveza za sve jedinice regionalne i lokalne samouprave, riješilo bi se mnogo toga, u prvom redu trošenje novca poreznih obveznika bi barem bilo svedeno na neku razumnu razinu.