Piše: Mario Nakić
Photo: Instagram
10.1.2025.
Piše: Mario Nakić
Photo: Instagram
10.1.2025.
Maria Corina Machado, liderica liberalne stranke Vente Venezuela i čelnica venezuelanske oporbe snimila je video u kojem se obraća javnosti nakon što su ju naoružani muškarci oteli pa pustili na slobodu.
Incident se dogodio jučer nakon protuvladinih prosvjeda održanih uoči inauguracije socijalističkog predsjednika Nicolasa Madura. Oporba tvrdi da su rezultati izbora u srpnju prošle godine lažirani i da je pravi pobjednik nezavisni kandidat Edmundo González Urrutia. Mariji Machado je zabranjena kandidatura na ovim izborima, kao i mnogim drugim istaknutim predstavnicima oporbe pa je podržala Gonzaleza. Na jučerašnjem prosvjedu održala je govor u kojem je pozivala građane na nastavak otpora bez straha. Kad je krenula s prosvjeda na motociklu, pridružila su joj se još dva prijatelja također na motociklima. Što se nakon toga dogodilo, objasnila je u videu koji je na Instagramu u samo pola sata prikupio preko 800.000 pregleda i još oko 300.000 na X-u.
"Iznenada su nas presreli policajci Bolivarske garde s dugim cijevima. Prvo su zapucali prema nama pa smo se morali zaustaviti. Pitali su me kako se zovem da bi potvrdili da sam to ja. Zatim su me natjerali da se popnem na njihov motocikl i krenem s njima. Nakon nekog vremena, zaustavili smo se i rekli su mi da su dobili naredbu da me puste. Naredili su mi da snimim video kao dokaz da sam živa i zdrava. Zahvaljujem se svim prijateljima diljem svijeta i ljudima koji su brinuli, stranim državnicima koji su reagirali. Izgleda da je režimu postalo jasno što su učinili. Tek sam kasnije shvatila da je moj prijatelj, koji je bio na drugom motociklu, ranjen u nogu. Ja sam dobro, imam nekoliko ogrebotina i to je sve."
U nastavku videa pohvalila je venezuelanski narod što je jučer pokazao da se ne boji i pozvala ih je na nastavak prosvjeda. Prenijela je i poruku Gonzaleza, koji se trenutno nalazi u Španjolskoj, da će se "naš predsjednik, onaj koji je stvarno demokratski izabran, vratiti u Venezuelu i prisegnuti svome narodu čim za to budu ispunjeni uvjeti". Dodaje kako je "režim pokazao da ga je strah jer su jučer i danas aktivirali zračne snage i protuzračnu obranu" da se Gonzalez slučajno ne bi pojavio u zemlji.
Maduro je pred svojim pristašama danas prisegnuo za svoj treći mandat na čelu ove latinoameričke države koja je tijekom zadnjih 26 godina postala najsiromašnija zemlja na kontinentu. Osiromašena je prvenstveno zahvaljujući politikama čavizma, tzv. "demokratskog socijalizma za 21. stoljeće", kako su ga ljevičari u početku ponosno nazivali. Te su politike započele pobjedom socijalista Huga Chaveza na izborima 1999. godine koji je ubrzo promijenio Ustav da bi mogao provesti reforme gospodarstva i javnog sektora. Svodilo se na masovnu nacionalizaciju kompanija, počevši od bogatih naftnih kompanija, preko medija do proizvodnje hrane. Na početku je izgledalo divno i krasno, ali onda su u drugoj polovini 2000-ih stvari počele ići nizbrdo kad je nastupila inflacija za koju socijalisti nisu imali rješenje.
Chavez je 2013. godine umro, a naslijedio ga je njegov učenik Maduro koji je samo pojačao represiju. Kako bi zadržao vlast, Maduro je počeo optuživati oporbene političare za razne zločine protiv države, a uz pomoć korumpiranih institucija svoje je optužbe pretvorio u zabrane kandidiranja za svakog političara koji bi mu postao prijetnja.
Prije nekoliko godina, nakon što je gospodarstvo potpuno opustošeno katastrofalnim politikama, Maduro je odustao od čavizma i počeo privatizirati kompanije koje je njegov prethodnik nacionalizirao. Naravno, ta je privatizacija provedena na najgori mogući način.
Od posljednjih izbora, održanih u srpnju prošle godine, u gradovima Venezuele redovito izbijaju građanski prosvjedi i neredi jer dobar dio stanovništva ne vjeruje da su izbori bili pošteni ni u njihove službene rezultate. Vlast je otad do danas privela i zatvorila preko 2.400 prosvjednika, među njima i neke političare.
Kad je vijest o jučerašnjoj otmici Marije Corine Machado izašla u javnost, reagirali su mnogi strani državnici. Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump je na društvenim mrežama napisao da su Gonzalez i Machado "borci za slobodu" i da im se "ne smije ništa loše dogoditi". Vlast Ekvadora je optužila Madura da je "diktator", a Španjolska je izrazila "potpunu osudu" Madurovog čina. Talijanska premijerka Giorgia Meloni je izjavila da je riječ o "još jednom neprihvatljivom činu nasilja diktatorske vladavine u Venezueli koju mi ne priznajemo". Čak je i Gustavo Pedro, socijalistički lider Kolumbije, koji je inače donedavno bio Madurov prijatelj, osudio otmicu.
Iz ureda venezuelanskog predsjednika, pak, tvrde da vlast ne zna ništa o "navodnoj otmici" i oni odbacuju svaku odgovornost.