Desni populisti diljem Europe okupljaju se oko Mattea Salvinija, ali izvan imigracije oni nemaju zajedničkih točaka.
Matteo Salvini, čelnik talijanske populističke stranke LEGA, početkom ovog mjeseca je na konferenciji za medije, skupa s kolegama iz srodnih stranaka iz Njemačke, Finske i Danske, najavio da će nakon europskih izbora kreirati novu političku grupaciju stranaka u Europskom parlamentu. Zvat će se Europski savez za narod i nacije (EAPN). Računaju na najmanje 10 stranaka iz jednako toliko država. Pretpostavlja se da bi kompletna dosadašnja grupacija euroskeptičnih ENF prešla kod njih, a svoj su prelazak najavili i neki dosadašnji članovi EFDD-a i ECR-a. Računaju i na Živi zid iz Hrvatske koji prema dosadašnjim anketama ulazi u EU parlament s jednim zastupnikom. Ukoliko NHR (Bruna Esih) uđe u EU parlament, vjerojatno će i oni postati dio ove grupacije.
Prema projekciji EP-a, baziranoj na najnovijim anketama u svih 28 zemalja Europske unije, nova Salvinijeva grupacija će biti četvrta politička snaga u parlamentu s 84 zastupnika. Ali kako piše Atlantic, stranke koje bi se nalazile u toj grupaciji ne dijele većinu zajedničkih vrijednosti. Jedino zajedničko im je želja za ograničavanjem imigracija i veća nacionalna suverenost u donošenju političkih odluka (manje ovlasti EU). U ekonomskim i socijalnim pitanjima vrlo se razlikuju.
Nedostaje im i zajednička vizija o tome kako će Europa u budućnosti izgledati. Na primjer, njemački AfD ne želi ni pričati o ukidanju eura i zajedničkog tržišta. "Zajedničko EU tržište je win-win situacija za sve", rekao je Jorg Meuthen iz AfD-a. Ali Salvini, s druge strane, planira predlagati reviziju europske trgovine, oporezivanja i turizma. Iako Salvini tvrdi da će u sklopu njihove grupacije biti i francuska Nacionalna fronta (Marine le Pen), taj dogovor još uvijek nije postignut, a AfD se protivi suradnji sa strankom Le Pen zbog razlika u ekonomskim pitanjima i zato što njenog oca smatraju "stranačkim vođom iz sjene", a on je poznat po poricanju holokausta (začudo, AfD ne poriče holokaust i ne žele suradnju s onima koji to rade).
Hoće li AfD ostati u grupaciji i ako Le Pen uđe u nju? Hoće li uspjeti formirati zajedničku politiku koja će podržavati slobodno tržište ili će biti protiv jedinstvenog europskog tržišta, a za veće restrikcije u trgovini (po čemu su Salvini i Živi zid prilično složni). Ukoliko se uspiju usuglasiti oko bitnih ekonomskih pitanja, Europski parlament će dobiti žestoku oporbu koja će se boriti protiv Europske unije i njenih vrijednosti - iznutra. Više zastupničkih mjesta znači i veću političku moć te pozornost koju će privlačiti. Bit će to veliki izazov ne samo za pro-europske političare, već i sam opstanak EU.
Podijeli s prijateljima
Ocijeni članak
Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.