Piše: Tomislav Stipić
Photo: HDZ.hr/SDP.hr
27.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Tomislav Stipić
Photo: HDZ.hr/SDP.hr
27.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Netom završeni izbori za EU parlament otvaraju brojna pitanja, ali pokazuju i neke trendove koji navješćuju predsjedničke i parlamentarne izbore.
Izlaznost je ipak već nego na prošlim EU izborima, što naizgled šalje poruku kako su se hrvatski birači zainteresirali za europsku budućnost. I ovako mala izlaznost, koja uvijek ide na ruku velikim strankama, poglavito HDZ-u, iznijela je iznenađujuće loše rezultate upravo za HDZ. Taj rezultat u prvom redu je osobni poraz Andreja Plenkovića koji je svojom bahatošću i arogancijom podcijenio vlastite birače koji su u suficitu anemične i neartikulirane politike pohrlili pod okrilje konzervativnih grupacija.
SDP se očito konsolidirao, zaliječio unutarstranačke rane i ostvario izniman rezultat s obzirom na sva događanja u stranci od kada ju je preuzeo Davor Bernardić. SDP je sada nanjušio krv i pokazao kako se HDZ može pobijediti čak i s malom izlaznošću, a što će tek biti kad izlaznost bude 50%, možemo samo nagađati.
Loša je poruka svim hrvatskim biračima to što su HDZ i SDP, stranke koje su najodgovornije za trenutno stanje u kojem se Hrvatska nalazi, dobile dvije trećine mandata. Hrvatski elektorat očito još ne vidi kako je Hrvatskoj potreban zaokret u politikama ukoliko želimo postati društvo blagostanja.
Amsterdamska koalicija šetala je oko izbornog praga, na kraju uspjela prebaciti, ali rezultati unutar nje govore da ni Anka Mrak-Taritaš ni Krešo Beljak ne mogu računati na širu potporu birača jer od svih njih zajedno više glasova ima istarski župan i kandidat jedne regionalne stranke. Bez IDS-a, Amsterdamska bi doživjela teški fijasko. Fijasko je doživio i osobno Krešo Beljak jer je u nizu županija i gradova više glasova dobila Marijana Petir za koju su, očito, glasovali razočarani članovi HSS-a koji ne prihvaćaju Beljakov način vođenja HSS-a i radikalan zaokret ulijevo.
Kad spominjem Marijanu Petir, moram spomenuti i dva desna bloka, Suvereniste i Neovisne-HSP. Da su svi išli zajedno, dobili bi blizu 16% glasova, što je očiti trend i u Europi. Ovako su ostali samo na jednom mandatu Ruže Tomašić, ali ne treba ih podcijeniti na parlamentarnim izborima. U sinergiji bi mogli biti treća politička snaga u državi, a nastavi li HDZ tonuti, mogli bi biti i vrlo blizu HDZ-u.
Most je doživio možda najveći poraz na ovim izborima. Onog trenutka kada su počeli koketirati s populizmom, mahati krampovima i pričati o penalima koje bi EU trebala plaćati Hrvatskoj, izgubili su centrističke birače točno u onom broju koji bi im možda donio jedan mandat. Uz gubitak Metkovića prije dvije godine, ovo je uvjerljivo najveći udarac za Most. Ukoliko se ne profiliraju kao jasna politička opcija, na sljedećim parlamentarnim izborima mogli bi potpuno nestati.
Kolakušić je možda najveće iznenađenje, iako su njegove aktivnosti u kampanji sugerirale kako misli ozbiljno i kako je bio uvjeren u uspjeh. Ubio je Živi zid, odnio dio glasova Mostu i svojim agresivnim populizmom dao vjetar u leđa razočaranim biračima. Vrlo vjerojatno će na krilima ovog uspjeha postati bitan čimbenik na sljedećim izborima.
Liberali? Za razliku od cijele Europe u kojoj su liberali ostvarili izniman uspjeh, u Hrvatskoj se ne naziru neki pomaci. HNS, Pametno i HSLS ukupno imaju 4,5% glasova. Od toga najviše HNS. Očito je dobra baza i organiziranost donijela rezultat. Pametno i HSLS nisu se uspjeli nametnuti biračima. Možda je sada pravo vrijeme da se liberalna scena rebrendira i počne od nule. Liberalnih birača u ovom trenutku sigurno ima puno više od ovih 5%, ali ih je većina u ovih 70% koji nisu izišli na izbore. Te birače je potrebno animirati jasnim liberalnim porukama i beskompromisnim rješenjima smanjivanja porezne presije i zalaganjem za osobne i tržišne slobode.
Ovi izbori poruka su i Kolindi Grabar Kitarović jer je sada jasno vidljjivo da joj ni iskrena podrška cijelog HDZ-a neće donijeti pobjedu, pogotovo zato što je desnica od nje digla ruke.
U svakom slučaju, bit će zanimljivo gledati na koji način će se presložiti politička scena. Slijede nam predsjednički izbori nakon kojih će mnoge stvari postati jasnije. Posebno zanimljiva bit će pozicija HDZ-a u kojem bi mogli buknuti požari nezadovoljstva konzervativnog dijela stranke. Stier i Kovač mogli bi sada vratiti Plenkoviću milo za drago zbog šikaniranja i neuvažavanja njihovih stajališta. Da je imao njih dvojicu na listi, peti mandat bio bi mu u džepu. Ovako u džepu nije ostalo ništa. Tek poraz i gorčina.