Piše: Ivan Bertović
6.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Ivan Bertović
6.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Europski parlament će 12. rujna ponovno glasati o prijedlogu Direktive o zaštiti intelektualnog vlasništva na internetu. Tom direktivom se pokušava regulirati odnos vlasničkih prava prema intelektualnom vlaništvu na internetu.
Problem koji se stvorio i uzrokovao da ovakav prijedlog direktive bude već jednom odbačen jesu članci 11. i 13. te direktive. Ti članci otvaraju mogućnost kažnjavanja pružatelja usluge informiranja zbog sadržaja koji je netko drugi postavio na njihove stranice. Dakle, ako bi netko na vaš server stavio neku zaštičenu pjesmu, vi biste za nju odgovarali.
Analogija ovakvom pristupu bi bila da, ako netko dok bježi od policije u vaše dvorište baci stvar koju je ukrao, policija vama pokuca na vrata i vas odvede u zatvor jer se taj predmet našao u vašem dvorištu. Iracionalnost ovakvog razmišljanja je očita.
Neovisno gdje stojite u raspravi o intelektualnom vlasništvu, ideja da vas se kažnjava zbog grijeha onih drugih je sramotna i nedosljedna. Neki će reći: “Lako je to danas, samo nađeš program/algoritam koji ti čisti stranicu od tog sadržaja i siguran si.” To je istina, ali problemi takvog pristupa su vidljivi svakome tko ih je pokušao provesti. Takvi algoritmi su skupi i teško dostupni. Mali blogovi i male stranice, poput Liberala, ne mogu si priuštiti skupu softversku opremu. S druge strane, neselektivno uklanjanje sadržaja sa svog servisa je imalo izuzetno negativan učinak i na platforme kojima je kreativnost njihovih stvaratelja donijelo toliku globalnu popularnost.
Sve više ljudi koji rade sadržaj za Youtube se istovremeno žale na sve manje prinose zbog čudnog i još uvijek nepotpuno jasnog mehanizma prema kojem se video sadržaj odobrava za reklame, ali i zbog sve učestalije zloupotrebe DMCA (Digital Millennium Copyright Act) gdje se sadržaj koji je očito izmijenjen i koji se koristi kao sredstvo kritike izvornog sadržaja prijavljuje kao prijestup u korištenju intelektualnog vlasništva.
Takva metoda dovodi do ograničenja govora kada to uopće nije opravdano, a posljedično i do cenzure.
Trenutni oblik zaštite intelektualnog vlasništva na internetu, kakav se nudi zastupnicima u Europskom parlamentu, nije dobar. Nije niti samo “ok”. On je loš. Treba ga promijeniti. Zato vas pozivam da prije 12. rujna (samo tjedan dana!) obavijestite svoje predstavnike u EP da se oštro protivite usvajanju ovakve direktive. A ako vas odbiju...Onda je možda vrijeme da stare, pohabane, neprilagodljive i rigidne političare “starog kova” zamjenimo modernim verzijama koje su više u dodiru sa svijetom, tehnologijom i duhom vremena. Prije nego im se javite, svakako pogledajte kojoj stranci pripadaju kako biste znali očekivati što će vam reći.
U nastavku teksta ćete pronaći službene kontakte svih predstavnika Hrvatske u Europskom parlamentu. Podaci su javno dostupni na stranicama EP-a, a mi ih ovdje prenosimo radi vaše komocije:
BORZAN, Biljana - biljana.borzan@europarl.europa.eu
JAKOVČIĆ, Ivan - ivan.jakovcic@europarl.europa.eu
MALETIĆ, Ivana - ivana.maletic@europarl.europa.eu
PETIR, Marijana - marijana.petir@europarl.europa.eu
PICULA, Tonino - tonino.picula@europarl.europa.eu
RADOŠ, Jozo - jozo.rados@europarl.europa.eu
ŠKRLEC, Davor - davor.skrlec@europarl.europa.eu
ŠUICA, Dubravka - dubravka.suica@europarl.europa.eu
TOLIĆ, Ivica - (njegova e-mail adresa koju je naveo NE RADI, što pokazuje koliko je odgovoran prema svome poslu)
TOMAŠIĆ, Ruža - ruza.tomasic@europarl.europa.eu
ZOVKO, Željana - zeljana.zovko-office@europarl.europa.eu