Piše: Mario Nakić
4.12.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
4.12.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Europski parlamentarci napravili su jedan ozbiljan i vrlo opasan korak prema uništenju osnovne vrijednosti na kojoj bi se Europska unija trebala temeljiti, a to je liberalna demokracija. Prema rezoluciji izglasanoj 23. studenog EU ima dva velika neprijatelja - ISIL i Rusiju!
Kao razloge za stavljanje Rusije na popis svojih glavnih neprijatelja Europski parlament navodi kako su otkrivene cijele mreže tvrtki koje pokušavaju preuzeti medijski prostor u zemljama članicama EU kako bi širile rusku propagandu. To nazivaju "hibridnim informacijskim ratom" i najavljuju borbu protiv takvih medija.
Mali je korak od ekonomskih sankcija do vojske na tlu
EU je prema Rusiji nedavno produžila i ekonomske sankcije. To su sve karakteristike ratne politike. Pada mi na pamet jedna misao liberalnog filozofa i ekonomista Ludwiga von Misesa koji je napisao: "Ekonomski nacionalizam; protekcionizam, sankcije, carinske tarife, embargo - to je politika rata". Uistinu, mali je korak od ekonomskih sankcija do vojnika na tlu i bombardiranja. Frederic Bastiat je rekao: "Kad roba prestane prelaziti granicu, dolaze vojnici".
Prema pisanju Večernjeg lista, Fotyga, bivša poljska ministrica vanjskih poslova, kazala je da iz Rusije neprestano stiže poruka da su Srednja i Istočna Europa prirodna sfera utjecaja Rusije. – To podriva suverenitet tih država, zaključuje.
Podsjeća na komunizam
Nemamo razloga ne vjerovati da takva, ruska propaganda postoji. Međutim, čak i ako je to tako i ako postoje mreže medija koje šire prorusku propagandu, kad političari krenu pričati o "podrivaju suvereniteta država" putem medija, to užasno podsjeća na komunizam. U komunizmu se kažnjavalo ljude baš zbog toga. U komunizmu su proglašavali nepodobne medije "proruskom" ili "proameričkom" propagandom i neprijateljima suvereniteta. To nije način kako se nastupa i donose zakoni u jednoj liberalnoj demokraciji.
Čak i ako je to istina da službeni Kremlj želi podrivati suverenitet država članica EU preko svojih medija, to nije razlog da se Rusiji proglašava rat. Jer ova je rezolucija upravo to. EU je već Rusiji nametnula sankcije (koje više štete mnogim članicama EU nego Rusiji), a sad najavljuje praktički i cenzuru na svom području. Jer borba protiv nepodobnih medija je upravo to - cenzura.
Ne, nisam Putinov fan!
I odmah da kažem, ja ni na koji način ne opravdavam ruskog predsjednika Vladimira Putina, nisam njegov fan niti sam fan načina kako se Rusija odnosi prema osobnim slobodama svojih građana. Putin je autokrat, a takve političare jednostavno ne volim. Naravno da ne podržavam ni aneksiju Krima, njihovo sudjelovanje u okupaciji Ukrajine niti vojne intervencije u Siriji.
No, što se tiče same EU, Rusija nije učinila ništa konkretno čime bi zaslužila biti proglašena glavnim neprijateljem. ISIL je teroristička organizacija koja siječe glave građanima EU i često organizira terorističke napade na području EU, napade u kojima su desetci građana smrtno stradali. Staviti Rusiju u rang s ISIL-om je ludost.
Zašto je sloboda medija važna
Ako Rusija uskraćuje osobne slobode svojih građana, Europska unija bi svojim primjerom trebala pokazati da je bolja od toga. Trebali bismo pokazati da se ovdje svatko ima pravo izraziti i da svatko ima pravo izabrati uvjerenja i ideje koje smatra da su najbolje - na tržištu ideja, a ne proglašavati neke ideje neprijateljskim i pokušavati ih zabraniti. To su totalitarni načini i tako ćemo uništiti sami sebe. Bez slobode govora i slobodnih medija, bez tržišta različitih ideja, nema ni slobodne Europe.
Prijevod: Sloboda i prosperitet TV
Pada mi na pamet još jedna odlična misao Ludwiga von Misesa koji je u knjizi "Svemoguća država" 1944. godine napisao: "Uzaludno je boriti se protiv totalitarizma totalitarnim metodama. Slobodu mogu ostvariti samo oni koji bezuvjetno prihvate sve njene principe. Prvi preduvjet za bolji društveni poredak je vraćanje apsolutne slobode misli i riječi".
Usluga Vladimiru Putinu
Europski parlamentarci čine upravo suprotno. Vode nas direktno u totalitarizam. Kako će drukčije voditi borbu u tom svom "hibridnom ratu" s ruskom propagandom? Krenut će cenzure, zabrane pisanja medijima koje oni ocijene da šire rusku propagandu. Na taj način pokušat će odrediti svojim građanima koga trebaju slušati i kome trebaju vjerovati. A u tome je problem, građani EU sve manje vjeruju Bruxellesu.
EU parlamentarci ujedno čine ogromnu uslugu Vladimiru Putinu. Ako je istina to što kažu i ako su njegove namjere zaista takve, onda on zadovoljno trlja ruke gledajući kako se europska demokracija sama od sebe urušava, uništava i raspada.
Politika je izopačena - tko je umjeren, a tko ekstreman?
Većina građana EU ne vidi Rusiju kao svoga neprijatelja. Većina građana EU, većina poduzetnika ne želi sankcije protiv Rusije. Većina građana EU ne želi ići u rat s Rusima. Koliko god EU birokrati pokušavali uvjeriti svoje građane kakvo je Rusija zlo, to im teško prolazi u javnosti. Zanimljivo, protiv ove rezolucije bili su, prema pisanju medija, "ekstremno desne i ekstremno lijeve stranke" koje su objavile zasebno priopćenje u kojem navode kako je "opasno stavljati Rusiju u isti koš s ISIL-om".
Dakle, ovo je apsurd nad apsurdima. Umjerene političke struje, one koje bi trebale zagovarati slobodnu trgovinu i mir - zagovaraju rat, cenzuru i sankcije, dok se one "ekstremne" političke struje zalažu za mir i slobodu. Jesam li ja lud ili je politička scena u Europi potpuno izopačena?
Kako se onda čuditi trendu gdje sve više tzv. "ekstremne" stranke dobivaju na popularnosti, pa i osvajaju vlast u pojedinim državama? Možda koristimo pogrešnu terminologiju, možda su to umjerene stranke, a ekstremi su oni koji nam podrivaju osobne slobode? Narod nije glup, naučili su se ljudi čitati između redaka, znaju što je napad na njihove slobode i odgovaraju na to svojim oružjem - a to su glasački listići.