Piše: Mario Nakić
4.5.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
4.5.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Licemjeri s Faktografa opet pokušavaju nagaziti na Liberal i opet rade budale od sebe. Ovaj put zasmetale su im činjenice koje smo objavili o Indiji, ponukani dosad neviđenom medijskom kampanjom besmislene histerije koju prate uskličnici u naslovima i dramatična urednička oprema.
Onaj tko vidi ovakvu objavu i pomisli kako bi iza toga moglo biti nešto istinito, mora biti psihički bolesna osoba:
To je javnost ispravno primijetila pa takvim objavama ne vjeruje nitko osim novinara koji su to napisali. To možete vrlo lako provjeriti, pogledajte komentare ispod bilo kojeg članka koji su korporativni mediji proteklih dana objavili o Indiji. Probajte naći njihovog čitatelja koji je u to povjerovao.
Usprkos tome, Faktograf je (sasvim očekivano) stao na stranu korporativnih histeričara i udario po meni koji pokušavam ukazati na manipulacije kojima se služe. Urednik Faktografa je Petar Vidov, ali ovaj put je prljavi posao delegirao novinarki Ivani Perić. Evo što ona piše:
Portal Liberal.hr objavio je nedavno članak naziva Užasne medijske manipulacije o ʼeksploziji koroneʼ u Indiji (arhivirano ovdje), u kojem se iznosi da mediji vijestima iz Indije manipuliraju kako bi podigli strah i paniku od korone u Hrvatskoj. Da je “sve oko Indije laž”, pisao je nedavno i portal Logično...
Neistina je da se u članku na portalu Liberal.hr iznosi da "mediji vijestima iz Indije manipuliraju kako bi podigli strah i paniku od korone u Hrvatskoj". To na Liberalu ne piše. Štoviše, ja sam na kraju teksta naglasio da ne vjerujem da je to motiv. Više vjerujem da to rade zbog klikova.
Rečenicom "Da je 'sve oko Indije laž', pisao je nedavno i portal Logično" autorica insinuira kako je i Liberal to napisao. Nije. Nigdje na Liberalu ne piše da je "sve oko Indije laž" niti išta slično tome.
Autorica se u nastavku teksta bavi isključivo iznošenjem mišljenja - svojih i svoga sugovornika - te pokušava polemizirati sa svojim neistomišljenicima. Podržavamo svaku javnu raspravu i iznošenje različitih stavova i argumenata, ali Faktograf nije pobio nijednu informaciju i činjenicu koje su iznesene na portalu Liberal.hr. Usprkos tome, Faktograf je, kao službeni Facebookov fact-checker, nepravedno označio objavu portala Liberal.hr etiketom "djelomično netočne informacije" i tako doveo naše čitatelje u zabludu, smanjio nam doseg na Facebooku i počinio veliku štetu.
Pitala je za mišljenje nekog novinara iz Indije koji ne zna ni koliko njegova zemlja ima stanovnika - kaže da ima 1,3 milijarde. Promašio je za nekih 92 milijuna. To vam je kao da kažete da Hrvatska ima 96 milijuna stanovnika i tu izjavu neki fact-checker uzima kao vjerodostojnu. Dakle, Indija ima 1,392 milijarde stanovnika, a ako baš želi zaokružiti na jednu decimalu, onda je to 1,4 mlrd. (kao što sam ja točno napisao u tekstu koji su oni pokušali pobiti).
To nije jedina dezinformacija koju je Faktograf objavio u tom članku. Pišu i kako se "broj zaraženih u Indiji popeo preko 20 milijuna". Prema službenim informacijama indijske vlade, trenutno imaju 3,4 milijuna aktivnih slučajeva. To je kao da Hrvatska ima 9.700. U Hrvatskoj je trenutno 11.033 aktivnih slučajeva zaraze.
Ostatak teksta je pokušaj polemiziranja o tome je li u Indiji stvarno katastrofa ili ne. Potpuno podržavam takve rasprave i svaku argumentaciju, ali to su rasprave o subjektivnim osjećajima, a ne o činjenicama. Dakle, ja sam u svome tekstu iznio sljedeće činjenice:
- 314.000 novozaraženih u Indiji je kao oko 900 novozaraženih u Hrvatskoj
- 2.700 umrlih od covida u Indiji je kao 7 umrlih u Hrvatskoj
- u Indiji postoji tradicija kremiranja tijela mrtvih na otvorenom
- čitatelji ne vjeruju manipulacijama i lažima korporativnih medija o Indiji
Ove činjenice Faktograf nije negirao, nije ih uspio pobiti. Sve ostalo su MIŠLJENJA. Bi li 7 mrtvih dnevno u Hrvatskoj bilo katastrofa? Nekima sigurno da, nekima ne. Za mene nije, za Ivanu Perić je. Ali to su samo naši sudovi, to nisu činjenice. Činjenice su objektivne i mogu biti točne ili netočne.
Faktograf želi raspravu, to je super. Nemam ništa protiv toga da pronalaze svoje istomišljenike među novinarima iz Guardiana i da pokušavaju dokazati kako bismo trebali histerizirati skupa s njima. Zabavno mi je gledati kako ih ljudi sprdaju jer svatko već vidi o kakvim se ljudima tu radi.
Ono što nije u redu, to je da Faktograf koristi svoje moći koje im je dao Facebook i da svojim neistomišljenicima, koji nisu objavili nijednu dezinformaciju, kače etikete "djelomično netočne informacije" i tako pokušavaju čitatelje dovesti u zabludu, a nama počiniti štetu.
Da se vratim na početak i objasnim zašto smatram da su licemjeri. Označili su našu objavu etiketom "djelomično netočne informacije" iako nijednu našu INFORMACIJU nisu pobili. Oni samo izražavaju svoje neslaganje s mojim sudovima o informacijama oko kojih se slažemo (jer njih nisu pobili). Ali čak i da su u pravu i ako je moj tekst "djelomično netočan", onda bi to značilo da su djelomično netočni i svi tekstovi korporativnih medija o Indiji zadnjih dana. Ali njih ne diraju. Zašto?