Piše: Mario Nakić
17.5.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
17.5.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Posljednjih godinu dana puno se raspravljalo o kriterijima po kojima društvene mreže, prvenstveno Facebook, Twitter i YouTube cenziriraju, brišu ili blokiraju određeni sadržaj. Premda je riječ o privatnim kompanijama koje imaju pravo uskratiti svoju uslugu svakome tko prekrši njihova pravila, zanimljivo je da su na udaru cenzure najčešće bili desničarski aktivisti, konzervativni ili čak libertarijanski, nerijetko zbog antifeminističkog sadržaja. Najlogičnije je objašnjenje kako su ljevičari organizirano i masovno klikali na gumb "prijavi" i zatim birali "govor mržnje" te tako, zakonom velikih brojeva, naveli moderatore Facebooka koji sigurno nemaju vremena detaljno provjeriti svaku prijavu, da obrišu neku stranicu ili bar suspendiraju na određeno vrijeme.
Međutim, nešto se u politici Facebooka promijenilo otkad je Mark Zuckerberg najavio detaljniju kontrolu govora mržnje na svojoj društvenoj mreži. Čini se da sada djelatnici Facebooka provjeravaju svaki sadržaj i trude se tretirati sve jednako. Prošlog je vikenda u mnogim grupama bio popularan meme "Men are trash" (eng. "Muškarci su smeće"), a širile su ga američke feministice u znak prosvjeda zbog ubojstva žene u Južnoafričkoj Republici (budući da je to napravio muškarac, po njihovoj su logici svi muškarci krivi). Mnoge su feministice postavile taj meme "Muškarci su smeće" za svoju naslovnu fotografiju na profilu. Facebook je ubrzo sve takve fotografije obrisao sa svojih stranica, a korisnice koje su ih objavile dobile su privremenu suspenziju, odnosno zabranu novih objava sljedećih nekoliko dana.
Feministice su šokirane ovakvim tretmanom. Portal Gismodo je u tome vidio "cenzuru" koja zahtijeva članak naslovljen "Facebook misli da je izreka 'Muškarci su smeće' govor mržnje". Autorica Libby Watson započinje članak opravdavajući takvu izjavu kao nešto što "svaka žena ponekad kaže" kad malo popije ili kad muškarci naprave nešto loše te se čudi zašto se to ne smije objaviti na Facebooku. Čak je uzela izjavu Phyllis Meehan, 29-godišnje korporativne administratorice iz San Francisca koju je Facebook zbog toga blokirao.
"Naravno da nisu svi muškarci smeće, ali izjava 'Muškarci su smeće' uznemirit će one koji jesu. Objavila sam to u jednoj privatnoj grupi i druge su korisnice podijelile tu objavu. Sljedeći dan mi je objava obrisana, a ja sam suspendirana na tri dana. Ne znam tko je to prijavio Facebooku, ali i druge moje prijateljice, koje su podijelile isto, prošle su na isti način", objasnila je Meehan.
Autorica s Gismoda je, očito začuđena takvom reakcijom Facebooka, tražila njihov službeni odgovor. I dobila ga je: "Po našim uvjetima te su objave potpale u kategoriju govora mržnje". Kratko i jasno. Stoga je potrošila još karticu teksta da objasni kako izjave tipa "Muškarci su smeće" ili "Bijelci su smeće" nisu isto kao rasističke ili šovinističke izjave prema crncima ili ženama. Koliko takva logika ima smisla, prosudite sami.