Piše: Mario Nakić
Photo: dubravka-suica.eu
12.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: dubravka-suica.eu
12.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Hrvatska država se razbacuje novcem poreznih obveznika poput pijanog milijardera. Kad imate korumpirane političare koji odlučuju o preraspodjeli tuđeg novca, onda ništa nije preskupo i novca za sve ima dosta, a pogotovo kad se odlučuje o financiranju njih samih. Paradoks da saborski zastupnici odlučuju o visini vlastitih naknada i o visini izdvajanja novca za vlastite stranke nemoguće je riječima opisati.
Za takve stvari postoji građanski referendum kao sredstvo da građani ograniče njihovo razbacivanje. I tu su političari učinili sve da zadrže svoju moć pa su postavili gotovo nemoguće uvjete za pokretanje referenduma, ali vrijedi pokušati. Samo ove godine za funkcioniranje političkih stranaka Sabor je izglasao 56 milijuna kuna iz državnog proračuna. Od toga je nešto više od 21 milijun pripalo HDZ-u. Novac su primile sve parlamentarne stranke.
Stoga nije ni čudo da je inicijativa Živog zida, da se provede referendum o ukidanju državnog financiranja političkih stranaka, naišla na oštricu sa svih strana - i od HDZ-a, i od SDP-a, i od njima naklonjenih medija. To je direktno napad na njihove financije iako se najjače stranke financiraju po potrebi i od velikih donatora.
Dobro znamo zašto Živi zid to inicira - želi se ispromovirati pred izbore. Da su iskreni u svojoj namjeri, onda bi pokazali primjer pa bi se odrekli svoga dijela novca iz proračuna. Ali bez obzira na moje neslaganje s programom i politikom te stranke, smatram da je inicijativa pozitivna i da je treba podržati, a dodatni razlog dali su mi HDZ-ovci i SDP-ovci te njima privrženi novinari.
Dubravka Šuica, HDZ-ova europarlamentarka je komentirala da je to "na tragu anarhije". Nemoguće je dovoljno opisati glupost takve izjave. Naime, anarhija je društvo bez države, a do 1970-ih velika većina država u svijetu uopće nije financirala iz proračuna svoje političke stranke pa su države svejedno postojale. Nije bila anarhija.
Kad čujem takve gluposti od kandidata koje HDZ šalje u Bruxelles i kad vidim koliko malo oni znaju o povijesti i politici, Živi zid mi više ne sliči na pretjerano populističku stranku.
SDP-ovci na Twitteru pišu kako je to populizam jer... "Kako će se onda stranke financirati? Bit će prepuštene tajkunima...". Čudno da baš SDP plaši narod nekakvim tajkunima, kad je ta stranka i dosad primala izdašni novac od raznih tajkuna, od kojih su mnogi paralelno financirali i HDZ i SDP - za svaki slučaj. Zauzvrat bi dobivali velike poslove s državom na javnim natječajima.
Sličnu tezu brani i Telegramov urednik Jasmin Klarić koji je u nedavnom tekstu napisao da bi Živi zid "predao društvo u ruke najbogatijih". Kao da ti najbogatiji i ovako već ne utječu materijalno na političke stranke, odnosno kao da bi prekid državnog financiranja stranaka to promijenilo.
Velike i utjecajne stranke, one koje su na vlasti i za koje postoji vjerojatnost da bi mogle osvojiti vlast, uvijek će primati novac i od "tajkuna" koji će u tome vidjeti vlastiti interes. To se ne može spriječiti. Ako netko ozbiljno vjeruje da će HDZ reći: "Sorry, ali mi smo si već uzeli dovoljno iz državnog proračuna i ne želimo primiti vaš prljavi novac", taj je onda ili najveći naivac u svijetu koji je jučer čuo za HDZ i SDP ili na loš način pokušava izmuljati javnost štiteći upravo HDZSDP kliku.
Švicarska je danas među rijetkim državama koje ne izdvajaju iz državnog proračuna novac za financiranje političkih stranaka. Vlada li u Švicarskoj anarhija ili možda plutokracija? I jedno i drugo puno manje nego u Hrvatskoj, s obzirom da je Švicarska među top 3 zemlje u svijetu s najnižom percepcijom korupcije, a kao što vidimo nije propala i prilično je stabilna. Vladaju li Švicarskom najbogatiji?
Činjenica da je ovo prvi referendum koji je podjednako raspizdio uhljebe u HDZ-u i SDP-u samo je dodatni razlog da ga podržim. Ovo je zapravo prvi referendum u Hrvatskoj koji ću podržati. Ne računam onaj o ulasku u EU jer je to inicirala država.
Uz to, treba imati na umu da se iz proračuna financiraju samo parlamentarne političke stranke, tako da taj zakon služi za održavanje statusa quo i onemogućavanje novim opcijama da lakše učine promjenu, budući da su stare stranke od starta u velikoj financijskoj prednosti.
Ako se prikupi dovoljno potpisa, prvi put će se odlučivati o smanjenju državne potrošnje i ograničavanju političke moći, to je jako bitna stvar. To je smisao referenduma i zašto on postoji. Nadam se da će takvih referenduma u budućnosti biti više. Zato ovu inicijativu, bez obzira na to tko ju je pokrenuo i iz kojih razloga, trebamo podržati.