Piše: Mario Nakić
19.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
19.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Iako su Sjedinjene Države bile i ostale najpoželjnija destinacija za migrante iz cijelog svijeta, u našoj javnosti još uvijek možemo često čuti priče o "groznoj Americi". Nisu rijetke ni novinarske provale, na primjer nedavno u Novostima ("očaj i bijeda Amerike") ili Telegramu ("mogli bismo završiti kao Amerika") i slično.
Već sam napravio usporedbu svih bitnih statističkih podataka - od BDP-a per capita, preko prosječne plaće i zaposlenosti do efikasnosti zdravstva i školstva - između Hrvatske i SAD-a, po čemu je očito da su Sjedinjene Države daleko perspektivnija država od Hrvatske u gotovo svakom pogledu (osim po pitanju sigurnosti). Ali onda kažu "Hrvatska nije najbolji primjer, pogledajte zemlje zapadne Europe, to su perspektivne zemlje u odnosu na SAD".
Kritičari SAD-a su donekle u pravu, Hrvatska definitivno nije zemlja koja se može uspoređivati s bilo kojom razvijenom državom i ako je SAD perspektivniji od Hrvatske, to ne znači puno. Isto tako, u pravu su kad tvrde da SAD ima mnogo nedostataka. Ali postoji jedno objektivno mjerilo koje nitko ne bi smio zanemariti - a to je "glasanje nogama" odnosno migracija stanovništva. Najbolji način određivanja kvalitete života između dviju zemalja je usporediti stopu međusobne migracije stanovništva.
Idemo stoga usporediti migraciju između Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije. Prema podacima američke državne agencije US Census Bureau iz 2017. godine, u SAD-u živi 3,3 milijuna stanovnika koji su rođeni na području Europske unije, odnosno u zemljama koje su danas članice EU. S druge strane, u zemljama članicama EU, prema podacima Eurostata, živi oko 584.000 stanovnika rođenih u SAD-u. Znači, u SAD-u ima 5 do 6 puta više imigranata iz EU nego što je u EU imigranata iz SAD-a.
Netko će sada reći da to nije realna slika jer EU ima znatno više stanovnika od SAD-a. OK, onda ćemo izračunati intenzitet migracije, odnosno udio migranata u ukupnom broju stanovnika zemlje iz koje dolaze. U ovom izračunu ispada da EU imigranti u SAD-u čine 0,64 posto ukupnog stanovništva EU dok američki imigranti u EU čine 0,17 posto ukupnog stanovništva SAD-a. Dakle, čak i po intenzitetu migriranja Europljani imaju gotovo četverostruko veći intenzitet selidbe u SAD nego obratno.
Možda će netko misliti da EU imigraciju u SAD-u predvode bivši stanovnici siromašnijih članica Unije, ali prevarili biste se. Uvjerljivo najviše među EU imigrantima u SAD-u otpada na bivše građane Velike Britanije, a slijedi Njemačka. Poljska je treća, četvrta Italija, a peta Irska.
EU imigranti čine 8 posto ukupnog imigrantskog stanovništva u SAD-u i 1 posto ukupnog američkog stanovništva dok američki imigranti čine tek 1,8 posto ukupnog broja imigranata u EU i samo 0,1 posto ukupnog stanovništva EU.