Piše: Mario Nakić
18.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
18.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
U jednoj od brojnih besmislenih i za građane štetnih odluka Bruxellesa, Europska komisija je ljetos kaznila Google zbog favoriziranja vlastitih aplikacija na vlastitom operativnom sustavu.
Google je kriv što je vlasnik operativnog sustava Android koji preferira više od tri četvrtine korisnika mobitela u Europskoj uniji. Zdravorazumsko razmišljanje dovelo bi do jednog zaključka - što je u tome sporno? Nitko ne prisiljava građane da kupuju baš mobitele s Android operativnim sustavom. Nitko ne sprječava stvaranje konkurencije. Međutim, EU komisija je kaznila Google kaznom od 5 milijardi američkih dolara zato što favorizira vlastite usluge na vlastitom operativnom sustavu.
Na taj način prisilili su ovu veliku kompaniju na novi poslovni plan kako im se kazna ne bi ponovila. Prema pisanju Buga, Google je najavio da će promijeniti svoje ugovore s proizvođačima mobitela na Androidu kako bi omogućili proizvođačima da na EU tržište plasiraju vlastite "forkane" verzije Androida. Bug dalje piše:
Ipak najvažnija promjena odnosi se na način distribucije Googleovih aplikacija. Proizvođači mobitela s Androidom morat će, žele li na svoje uređaje predinstalirati Google Search App ili Chrome preglednik, platiti licencu Googleu. Ove dvije aplikacije generiraju prihode kompaniji i osiguravaju da Android i dalje bude besplatan, pa će se one od sada naplaćivati – a sve kako bi se Google na Androidu postavio u isti položaj kao i njegovi konkurenti.
U osnovnom paketu licenci Google će proizvođačima naplaćivati i osnovne aplikacije kao što su Play Store, Gmail, Google Maps i Youtube. Za tražilicu i Chrome bit će ponuđeni posebni ugovori, a za sada nije poznato koliko će proizvođače sve to koštati niti koliko će nova politika licenci utjecati na cijene mobilnih uređaja.
Googleovi novi uvjeti korištenja usluga za proizvođače stupaju na snagu 29. listopada, i odnosit će se na sve mobitele i tablete s Androidom prodane unutar Europskog gospodarskog prostora (EEA), koji osim EU uključuje i Island, Norvešku i Lihtenštajn (dok Hrvatska ima tek status pridruženog člana).
Ono što građane najviše zanima, to je odgovor na pitanje kako će se to odraziti na korisnike. Proizvođači mobitela morat će dodatnu cijenu uračunati u cijenu proizvoda ili će naplatu navedenih aplikacija prebaciti na kupce. Što god izabrali, nadrapat će korisnici. Hvala vam birokrati iz Bruxellesa, ali nemojte nas više štititi!