Piše: Mario Nakić
10.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
10.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Američki predsjednik Donald Trump još od početka svoje predizborne kampanje širio je strah od imigranata u SAD-u, posebno ističući one nedokumentirane, koji su ilegalno prešli granicu, kao glavne krivce za visoku stopu kriminala. Istu priču nastavio je i nakon što je preuzeo predsjedničku dužnost pa je prevladalo uvriježeno mišljenje kako ilegalni imigranti donose u SAD nasilje, ubojstva, silovanja i ostale oblike kriminala. Njegov zid, zbog kojeg je blokirao rad Vlade jer mu Kongres s demokratskom većinom ne želi odobriti 5 milijardi dolara za njegovu izgradnju, zaštitni je znak njegove pobjede na izborima i Trump je odlučan da se zid izgradi pod svaku cijenu. Jedan od glavnih argumenata za zid je taj što bi to reduciralo kriminal.
Koliko u tim tvrdnjama uopće ima istine? Libertarijanski Cato institut proveo je u prošloj godini tri različita istraživanja imigracije i njenih utjecaja na kriminal i gospodarstvo u SAD-u i sva tri istraživanja su pokazala da strah od imigranata nema uporišta u stvarnosti. Obradivši podatke o zatvorenicima u 2016. godini došli su do zaključka da je među njima bilo 2 milijuna rođenih Amerikanaca, 118.000 ilegalnih imigranata i 44.000 imigranata koji su legalno ušli u SAD. To znači, 1.500 zatvorenika na 100.000 rođenih Amerikanaca u usporedbi s 800 ilegalnih imigranata i 325 legalnih imigranata. Dakle, rođeni Amerikanci imaju dvostruko veću šansu da završe u zatvoru zbog kaznenih djela od ilegalnih imigranata i čak peterostruko veću od legalnih imigranata. Kad bi rođeni Amerikanci činili kaznena djela jednakom dinamikom kao ilegalni imigranti, u američkim zatvorima bi bilo milijun zatvorenika manje.
S obzirom da je Trump upozoravao na opasnosti u graničnim državama, Cato institut je proveo zasebno istraživanje o kriminalu u Teksasu, pograničnoj državi s Meksikom u kojoj živi nejveći udio meksičkih imigranata. Opet se pokazalo da su rođeni Amerikanci češći kriminalci od imigranata. U 2015. godini bilo je 1.797 osuđenih kriminalaca na 100.000 rođenih Amerikanaca dok je na isti broj ilegalnih imigranata njih 899 osuđeno zbog kaznenih djela, a 611 među legalnim imigrantima. Dakle, 50 posto su manje šanse da će ilegalni imigrant u Teksasu počiniti kazneno djelo nego rođeni Amerikanac i čak 66 posto u odnosu na legalne imigrante.
Kod najtežih kaznenih djela - ubojstava - opet statistika nije na strani trumpovaca. Šanse da će ilegalni imigrant počiniti ubojstvo u Teksasu 16 posto su niže nego kod rođenih Amerikanaca, a šanse da će legalni imigrant počiniti ubojstvo su čak 67 posto niže nego za rođene Amerikance.
Istraživanja Cato instituta naišla su na kritiku kod dijela javnosti, a ona se odnosila na mogućnost recidivizma, odnosno ponavljanja kaznenih djela. Ilegalni imigranti se po odsluženju kazne deportiraju iz SAD-a pa ne mogu ponoviti kaznena djela dok rođeni Amerikanci mogu to učiniti i zato statistika stope kriminala tako izgleda, tvrdili su kritičari. Međutim, Cato institut je odgovorio na ovu kritiku.
Čak i kad se iz statističkih podataka izbace recidivisti, odnosno kad se promatraju samo kaznena djela koja su prijestupnici počinili po prvi put, i dalje je stopa kriminala među rođenim Amerikancima znatno veća od one među ilegalnim i legalnim imigrantima.
Trumpovi fanovi su poput nekakve sekte, potpuno odbacuju sve činjenice koje ne idu u korist njihovoj ekstremističkoj agendi. Oni nemaju ni ideologiju koju slijede, oni slijede kult ličnosti, a ta ličnost je grozna. Nema ništa humano u širenju mržnje utemeljene na apsolutno izmišljenim dezinformacijama i poluinformacijama.