Piše: Mario Nakić
14.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
14.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Još od dana kad je Donald Trump aktivno ušao u predsjedničku utrku 2015. godine, imigracija je goruće političko pitanje u SAD-u, a zbog povećanog priljeva imigranata s Bliskog istoka glavno je pitanje i u Europi. Protivnici imigracije jako vole naglašavati "ilegalno" kako bi rekli da oni zapravo nisu protiv imigracije, već su protiv ilegalne imigracije, odnosno protiv onih ljudi koji žive (i rade) u nekoj zemlji, ali nemaju sređene potrebne papire pa su nedokumentirani, odnosno ilegalno se nalaze na području te zemlje. I za predsjednika Trumpa njegovi fanovi tvrde da on nema ništa protiv legalne imigracije.
Ali to nije istina, jer da je, onda bi Trump i republikanci učinili nešto po pitanju administracije koja uvelike koči legalnu imigraciju i tako prisiljava mnoge da ilegalno ulaze u SAD ili ne dozvoljava onima koji već jesu legalno u zemlji da produže vizu pa oni automatski postaju "ilegalci" ukoliko ostanu raditi u SAD-u i nakon isteka vize.
Procjenjuje se da je u SAD-u trenutno između 10 i 20 milijuna ilegalnih imigranata, od kojih je većina zaposlena. Kako se taj problem može riješiti? Vrlo jednostavno, države trebaju olakšati dobivanje dozvola za rad, odnosno fleksibilizirati administraciju, ukloniti prepreke i olakšati legalnu imigraciju.
Novi prijedlog zakona, koji je u Senatu predložio republikanac Rand Paul iz Kentuckyja, omogućuje baš to; povećao bi imigraciju radnika s visokom razinom znanja i vještina i općenito legalnu imigraciju te bi automatski legalizirao mnoge ilegalne imigrante koji se već nalaze u SAD-u. Brand Polumbo, kolumnist na konzervativnom američkom portalu Washington Examiner, u svome komentaru tvrdi da je Paulov plan dobar i da bi ga svi konzervativci u Kongresu trebali podržati.
"Natalitet opada, mortalitet raste i u ne tako dalekoj budućnosti kompletan rast populacije naše zemlje svest će se na imigraciju. Ali svejedno, neki konzervativci poput predsjednika Trumpa još uvijek smatraju da je naša zemlja 'puna' i da trebamo smanjiti legalnu imigraciju.
Prijedlog senatora Paula povećava ukupni broj viza koje se daju na osnovu zapošljavanja sa 140.000 na 270.000 i proširuje ih na supružnike zaposlenih imigranata i njihovu djecu u tinejdžerskoj dobi. Zbog uključivanja članova obitelji, neto efekt ovog prijedloga bi bio gotovo četverostruko povećanje legalne imigracije u odnosu na sadašnji zakon."
Paulov prijedlog podržava i američko javno mnijenje jer 85% Amerikanaca smatra da je legalna imigracija dobra. Legalni imigranti sudjeluju u punjenju proračuna više nego u korištenju socijalnih povlastica i njihov neto utjecaj na ekonomiju je pozitivan. David Bier s libertarijanskog Cato instituta kaže da će Paulov prijedlog, ako bude usvojen, "učiniti SAD još konkurentnijim za privlačenje stranog talenta i spriječiti odlazak stotina tisuća visoko obučenih radnika iz SAD-a".