Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
17.3.2025.
Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
17.3.2025.
Objavljen je novi Indeks ekonomske slobode koji svake godine objavljuje zaklada Heritage. U promatranom razdoblju (od srpnja 2023. do lipnja 2024.) Hrvatska je napredovala za 1,5 bodova u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Na ljestvici od ukupno 184 promatrane zemlje, Hrvatska je na 39. mjestu u kategoriji "umjereno slobodne zemlje". Među državama regije (Europa) Hrvatska je zauzela 22. mjesto.
"Hrvatski rezultati za većinu komponenti ekonomske slobode ostaju prosječni. Prethodne reforme gospodarstva i liberalizacija trgovine potaknule su gospodarsku modernizaciju i pojavu živahnog privatnog sektora, ali sveukupni napredak zaostaje za napretkom na drugim tržištima u nastajanju, a daljnja reforma je ključna.
Unatoč reformskim mjerama koje su pojednostavile postupke za osnivanje poduzeća, cjelokupno regulatorno okruženje i dalje je opterećujuće i neučinkovito. Slično tome, tržište rada ostaje relativno rigidno. Inflacija je posljednjih godina relativno visoka", zaključuje Heritage u dijagnozi Hrvatske.
Hrvatska je najbolje ocijenjena u kategorijama fiskalnog zdravlja, poštivanju vlasničkih prava, slobodi poslovanja i slobodi trgovanja, a najslabiju ocjenu je dobila iz državne potrošnje (samo 35,1 od 100, po čemu spada među "represivne" zemlje). Naime, država je prethodne tri godine u prosjeku godišnje trošila 46,5 posto BDP-a, što je i po njima veliki inflatorni pritisak na cijene.
Na samom vrhu svjetskog indeksa nema značajnijih promjena u odnosu na ranije godine. Prvo mjesto i dalje drži Singapur, druga je Švicarska, treća Irska, a četvrti Tajvan. Zatim slijede Luksemburg, Australija, Danska, Estonija, Norveška i Nizozemska.
Od 11. do 22. mjesta našli su se još Novi Zeland, Švedska, Finska, Kanada, Mauricijus, Litva, Južna Koreja, Cipar, Čile, Češka, Island i UAE.
Među promatranim zemljama, na samom dnu - kao najmanje ekonomski slobodne - našle su se Venezuela, Zimbabve, Sudan, Eritreja, Burundi, Iran, Centralnoafrička Republika, Burma i Bolivija.
Cijelo izvješće pročitajte ovdje.