Piše: Mario Nakić
4.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
4.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Velika većina hrvatskih desničara su zapravo konzervativni socijalisti koji preziru slobodno tržište i privatno vlasništvo te teže boljševičkim metodama autoritarnog vladara koji bi sprovodio njihove želje nad cijelim društvom. Nije me stoga previše iznenadilo kmečanje nakon što je Facebook obrisao brojne postove fanova Slobodana Praljka, nije me iznenadilo ni njihovo pozivanje na slobodu govora i vjeroispovijesti, kao ni organiziranje peticije protiv Marka Zuckerberga.
Ali ova ludost može otići i dalje. Sad traže od predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i premijera Andreja Plenkovića da natjeraju Facebook na "prekid cenzure".
Dajte, molim vas. Facebook je platforma u privatnom vlasništvu. Ima pravo obrisati bilo koji sadržaj koji smatra neželjenim, to smo svi potpisali kad smo se odlučili na korištenje Facebooka. Istina je da Facebook ponekad ima čudne kriterije neželjenog sadržaja, kao i da je znao pogriješiti pa se ispričati, ali u tom slučaju se to rješava isključivo s Facebookom, a ne preko države. Što država ima s tim?
Sloboda govora znači da vas nitko ne smije spriječiti u izražavanju mišljenja, ali ne znači da vam je netko drugi "dužan" osigurati veliku platformu na kojoj ćete vi izražavati svoja mišljenja. Ako je Facebook odlučio da vas pusti da to radite na njegovoj platformi, to je stvar dobre volje vas i Facebooka i to ćete moći na Facebooku raditi dok god vam on to dozvoljava. Ako vam se to ne sviđa, nitko vas ne prisiljava da koristite Facebook. Osim toga, postoje i druge društvene mreže.
Ugrožavanje slobode govora je kad vam državna vlast ne dozvoljava da nešto javno kažete ili napišete, kad vas država zbog toga kažnjava jer država nema alternativu, nitko ne može odlučiti da neće imati posla s državom kao što možemo odlučiti ne koristiti Facebook. Bilo kakva pozivanja na deklaracije o ljudskim pravima u slučaju cenzure na Facebooku potpuno su neutemeljena i nemaju veze sa zdravim razumom.
Zanimljivo je da Facebook proteklih dana nije brisao samo desničare i neke njihove stranice, već je, nakon organiziranih napada prijavljivača (vjerojatno je na isti način došlo i do cenzure desničara) brisao i neke ljevičarske stranice, kao što su Antifa Šibenik, Antifa Zagreb, Antifašistički vjesnik itd.
Međutim, ljevičari ne cvile zbog toga, ne pozivaju se na deklaracije o ljudskim pravima i slobodama, ne traže zaštitu države i međunarodnih organizacija. Naprosto je nevjerojatno da čak i ekstremna ljevica, deklarirani komunisti razumiju institut privatnog vlasništva bolje od mnogih konzervativaca. Ispada da su hrvatski konzervativci pravi SJW ("borci za društvenu pravdu") koji kmeče državnim vlastima jer im se ne sviđa kako neka privatna kompanija vodi svoj biznis.
Što bi hrvatski konzervativci zapravo htjeli - da Kolinda i Plenković prisile osnivača Facebooka da svoju kompaniju vodi onako kako oni žele? Na koji društveno-ekonomski sustav vas takvo djelovanje podsjeća? Mene to strašno podsjeća na boljševike koji su tako prisiljavali vlasnike sredstava za proizvodnju da se odreknu svoga upravljanja i prepuste ga društvu, tj. državi.
Možemo raspravljati o tome je li ovakva politika Facebooka dobra za njegovo poslovanje ili ne, ali Facebook na nju ima apsolutno pravo. Ja se čak ne bih složio s onima koji tvrde da si Facebook tako čini štetu i da će izgubiti korisnike jer mi se čini da nitko od onih koji ga prozivaju ne planira maknuti se s fejsa. Dakle, Facebook provodi svoju politiku, cenzurira ono što smatra da treba cenzurirati na svome prostoru i ništa ne gubi jer će ga i uvrijeđeni korisnici nastaviti koristiti kao i dosad. Samo što će naučiti da se moraju prilagoditi vlasnikovim uvjetima dok god koriste njegovu platformu.