Piše: Mario Nakić
Photo: Mike Nayna/Areo Magazine
8.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Mike Nayna/Areo Magazine
8.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Veliki skandal potresao je američku akademsku zajednicu nakon što je troje intelektualaca - James Lindsay, Helen Pluckrose i Peter Boghossian - izašlo u javnost s eksperimentom koji su provodili tijekom prošlih 15 mjeseci. Oni su izmišljali potpuno nebulozne projekte i predstavljali ih kao ozbiljna sociološka istraživanja te ih slali u ugledne znanstvene časopise. Radi se, dakle, o izmišljenim istraživanjima koja nikada nisu provedena, a tiču se uglavnom tema sa ženskih studija i ekologije.
Na primjer, "istraživanje" nazvano "Ljudska reakcija na kulturu silovanja i queer modalitet na gradskom psećem parku u Portlandu, Oregon" prihvaćeno je i objavljeno u časopisu "Gender, Place and Culture". "Pate li psi zbog represije temeljene na rodu koji su im ljudi dodijelili?", pitanje je koje je ova studija obradila.
Možda je još zanimljivije istraživanje naslovljeno "Definiranje metaseksualnog nasilja objektivizacije kroz nekonsenzualnu masturbaciju" koje se bavi pitanjem je li muškarac, dok masturbirajući zamišlja ženu koja nije dala svoj pristanak, zapravo seksualni nasilnik. Objavljen je nakon stručnog pregleda u znanstvenom časopisu rodne problematike "Sex Roles".
Ili, pazite ovo: u znanstvenom članku naslovljenom "Our Struggle Is My Struggle" iskoristili su dijelove iz knjige "Mein Kampf" Adolfa Hitlera, samo su izmijenili neke izraze modernim izrazima o represiji nad ženama i manjinskim LGBT skupinama. Članak je prihvaćen nakon "peer-review" provjere u časopisu feminističkog društvenog rada Affilia.
"Nešto ne valja na sveučilištima, osobito na pojedinim poljima humanističkih znanosti", troje autora ovog eksperimenta objavilo je u svome članku na portalu Areo magazine. "Znanstveni rad koji se sve manje bazira na pronalaženju istine, a sve više na društvenoj pravednosti, postao je uobičajen, ako ne i dominantan, na nekim znanstvenim područjima."
Znanstvenici su zaključili da od ukupno 20 njihovih izmišljenih i nebuloznih "istraživanja" četiri je već objavljeno, tri su prihvaćena i tek trebaju biti objavljena, sedam je u postupku provjere, a odbačeno ih je samo šest.
Urednici znanstvenih časopisa, u kojima su inače često objavljeni radovi s najuglednijih sveučilišta diljem svijeta, nakon ove kompromitacije u javnosti brzo su lažna istraživanja na svojim stranicama označili kao "povučena", a neki su ih obrisali s weba. Psiholog i autor Steven Pinker je ironično napisao na Twitteru: "Postoji li toliko suluda ideja koju postmodernistički, kritički, identity časopisi neće objaviti?".
Yascha Mounk, politolog s Harvarda je nazvao ovaj eksperiment zabavnim. "Ono što su autori pokazali, to je da pojedini urednici, u određenim znanstvenim poljima, ne razlikuju ozbiljnu znanost od smiješne intelektualne prijevare".
U svome članku za The Atlantic, Mounk je napisao: "Ovaj eksperiment nije prikazao samo niske standarde u časopisima koji su objavili takva 'istraživanja', već i činjenicu da će mnogi od njih dozvoliti diskriminaciju ako je ona u službi nekim progresivnim ciljevima. Ta se tendencija najviše vidi u članku koji traži ekstremne mjere protiv 'privilegija' bijelih studenata. Članak, naime, poziva profesore da traže od bijelih učenika da budu tihi ili ih vežu za pod lancima. I taj je rad prihvaćen i objavljen."
Naravno, desničarski mediji u SAD-u jedva su dočekali ovo da mogu napasti cijelu znanstvenu zajednicu i iskoristiti ovaj eksperiment u svom kulturološkom ratu. Portal The Federalist je zbog nekolicine očito pristranih urednika znanstvenih časopisa optužio sve - profesore, medije i Demokrate u Senatu.
Takvi napadi, nastavlja Mounk, nisu intelektualno iskreni niti ispravni budući da postoje mnoga područja u znanosti koja nemaju strpljenja za gluparije. Iako su autori ovog eksperimenta uspjeli "progurati" svoje lažne radove u neke ugledne časopise iz područja koja se bave feminizmom, rasom i rodnom problematikom, nijedan rad im nije prošao u časopise tradicionalnih znanstvenih disciplina. Recimo, "Our Struggle Is My Struggle" sigurno nikada neće biti prihvaćen u "American Sociological Review" - uglednom sociološkom časopisu koji je sve njihove lažne radove odbio.