Piše: Mario Nakić
24.4.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
24.4.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Nedavno istraživanje, koje su radili autori sa sveučilišta Princeton i New York, bavi se širenjem lažnih vijesti na Facebooku tijekom zadnje dvije godine. Zaključeno je da su korisnici Facebooka stariji od 65 godina najčešći širitelji lažnih vijesti na toj društvenoj mreži.
Otkrivena je vrlo snažna korelacija sa starosnom dobi korisnika. Što je osoba starija, veće su šanse da će nesvjesno proširiti lažnu vijest. Najstarija kategorija (stariji od 65) čak 7 puta više širi lažne vijesti od najmlađe kategorije (mlađi od 30). Istraživanje nije uspjelo naći snažnu korelaciju s drugim stvarima, kao što su spol, rasa ili stupanj obrazovanja, pa čak niti s političkim i ideološkim stajalištima. Društveno liberalne osobe podjednako su sklone širenju lažnih vijesti kao i konzervativne.
"Nijedna demografska karakteristika nema toliko konzistentni efekt na dijeljenje lažnih vijesti kao dob", napisali su autori u studiji koja je objavljena u časopisu Science Advances.
Obradili su uzorak od 3.500 ljudi - od kojih su svi korisnici Facebooka. Definirali su lažne vijesti kao "dezinformacije ili manipulativan sadržaj kreiran pretežno s namjerom da se ostvari zarada na reklamama".
Zaključak je da velika većina lažnih informacija koje pokupimo na Facebooku dolazi od starijih ljudi. Ovo saznanje bi moglo biti korisno za društvene mreže koje traže načine kako da suzbiju širenje dezinformacija. Također, zaključeno je da starijim ljudima treba pružiti pomoć u korištenju društvenih mreža jer možda nemaju "potrebnu razinu medijske pismenosti koja je nužna da bi mogli utvrditi koji su izvori vijesti vjerodostojni, a koji nisu".