U četvrtak je objavljena nova studija koja istražuje koji sve čimbenici i koliko utječu na smrtnost od covida diljem svijeta.
Petero francuskih znanstvenika sa sveučilišta u Parizu i Toulouseu obradili su sve države koje su prijavile najmanje 10 smrtnih slučajeva s covidom tijekom prvih 8 mjeseci pandemije te su usporedili njihovu smrtnost na milijun stanovnika sa svim ostalim pokazateljima u tim državama - od ekonomske, socijalne i zdravstvene slike nacije do uvedenih mjera protiv covida.
Zaključili su da smrtnost od covida najviše ovisi o geografskom položaju države, očekivanom trajanju životnog vijeka, stanju javnog zdravstva, ekonomskom stanju i okolišu (temperaturi).
"Strogoća mjera kojima se bori protiv pandemije, uključujući lockdown, nije povezana sa stopom smrtnosti", piše u studiji.
"Zemlje koje su već doživjele stagnaciju ili nazadovanje životnog vijeka, s visokim prihodima i stopama nezaraznih bolesti, plaćaju najvišu cijenu covida. Taj teret nisu ublažile strože javne odluke o mjerama. Inherentni čimbenici unaprijed su odredili smrtnost od Covida-19: njihovo razumijevanje može poboljšati strategije prevencije povećanjem otpornosti stanovništva boljom tjelesnom spremnošću i imunitetom", zaključuju.
Cijelu studiju pročitajte ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora