Piše: Mario Nakić
24.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
24.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ministar financija Zdravko Marić kaže da još ne zna koji će točno porez Vlada smanjiti 2019. godine. Ministrica gospodarstva Martina Dalić predlaže da se smanji porez na dohodak, ali premijer Andrej Plenković je u predizbornoj kampanji obećao smanjivanje PDV-a. Budimo precizni, oni bi smanjili PDV za jedan do 2 postotna poena.
U članku Večernjeg lista navode kako je država u prošloj godini prikupila 71,6 milijardi kuna poreznih prihoda ili 5,4 posto više nego prethodne godine. Također, država je 2017. završila 2,75 milijardi kuna u suficitu, godišnji rast BDP-a bio je 2 posto itd.
Ovi pokazatelji, bez obzira na to što političari pričaju, nisu dobri. Pogledajmo samo zemlje u okruženju, druge države Nove Europe, i vidjet ćemo da Hrvatska stagnira. Hrvatska je uvjerljivo najgora po pitanju rasta BDP-a, a to za sobom vuče i sve ostalo.
Primjerice, Rumunjska je u četvrtom kvartalu 2017. zabilježila godišnji rast od 6,9 posto, Češka 5,5 posto, a Estonija i Slovenija 5 posto. I Mađarska, Bugarska, Poljska, Slovačka, Litva i Letonija bilježe znatno veći rast od Hrvatske - sve iznad 3 posto. Naš rast od 2 posto je užasno loš rezultat. Druge države u regiji razvijaju se vidljivo brže od nas, što znači da trenutna gospodarska politika RH nikako nije dobra.
Država je početkom 2017. krenula s poreznom reformom smanjivši porez na dohodak za one s većim i prosječnim dohotkom, što je pozitivno i urodilo je rezultatom (veći porezni prihodi u državnoj blagajni). U tom smjeru valja nastaviti. Možda da probamo uvesti flat tax poput Češke i Estonije? I neka taj jedan flat tax, od recimo 15 posto, zamijeni sve postojeće - i PDV, porez na dohodak i dobit. Čemu izmišljati toplu vodu, zašto se jednostavno ne ugledamo na zemlje koje su još davnih dana provele reforme i koje su uspješnije od nas?
Kad bi država uvela jedinstvenu poreznu stopu za sve, to bi bitno pojednostavilo sustav, olakšalo rad poduzetnicima, otvorilo nova radna mjesta i omogućilo bolje plaće (što je radnicima, naravno, najbitnije). Nova radna mjesta i povećana aktivnost, u kombinaciji s rastom plaća u realnom sektoru, doveli bi nužno do povećanja poreznog punjenja državne blagajne. I svi sretni!