Od Nove godine u New Yorku je na snazi zakon po kojemu svaki biznis koji zapošljava 10 ili više radnika mora isplaćivati minimalnu satnicu od 15 dolara. Rast minimalca posebno je pogodio ugostitelje. CBS je objavio razgovor s jednim od većih newyorških ugostitelja, Jonom Bloosteinom, vlasnikom 6 restorana od kojih svaki zapošljava između 50 i 100 ljudi. On kaže da je ovakav rast minimalca "nedokučiv trošak" za njegovu tvrtku.
"Izgubili smo kontrolu nad našim najvećim troškom, a to je trošak radne snage. I da bismo preživjeli i ostali u poslu, moramo smanjivati broj radnih sati", objasnio je.
Osim smanjivanja radnih sati, smanjio je i broj radnika, a to utječe na kvalitetu usluge. Na primjer, umjesto hostese koja bi vas prije dočekala na ulazu u restoran, sada je znak dobrodošlice. Ali morao je i povećati cijene.
"Sad će biti skuplje jesti vani. To nije dobro za radnike, nije dobro za investitore niti za građanstvo", objašnjava Bloostein.
Netko bi rekao - on je samo jedan vlasnik restorana. Ali, on nije jedini u problemima. Istraživanje koje je lani naručio ugostiteljski ceh New Yorka pokazalo je da će 75 posto restorana u ovoj godini smanjiti broj radnih sati svojim zaposlenicima, a skoro polovina (47 posto) će smanjiti broj zaposlenih. Gotovo svi su sa sigurnošću potvrdili da će morati povećati cijene svojih usluga.
Iako se ideja o podizanju minimalca obično brani brigom za siromašne, takva politika u pravilu najviše pogađa siromašne. Konkretno, u New Yorku će si od ove godine siromašniji puno teže priuštiti izlaske na večere u restoranima. Minimalac u pravilu čini siromašne još siromašnijima. A radnici na minimalcu nisu ostvarili neto zaradu niti su se baš usrećili. Neki od njih su dobili više slobodnog vremena koje će vrlo vjerojatno nadoknaditi "na crno", a neki su ostali bez posla.
Dobar dio političara to ne shvaća pa su Demokrati, koji sada čine većinu u Predstavničkom domu Kongresa, predložili zakon koji bi trebao udvostručiti minimalac na federalnom nivou na 15 dolara po satu. Možda razmišljaju ovako: u New Yorku ne funkcionira dobro, valjda će funkcionirati u cijeloj zemlji.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora