Piše: Mario Nakić
Photo: Karlovački.hr
18.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Karlovački.hr
18.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Činjenica da su sindikati prikupili i više nego dovoljno potpisa za referendum o onome što vladajući nazivaju mirovinskom reformom zapravo je odlična stvar za Hrvatsku.
Kao što vjerojatno znate ako pratite Liberal, ja nisam protivnik povećanja granice za odlazak u mirovinu na 67 godina, štoviše, smatram da je to neizbježno. Ali samo ta promjena neće promijeniti ništa nabolje niti će spasiti sustav koji je u kolapsu.
Vjerujem da ni sami organizatori nisu toga svjesni, ali njihov udarac Plenkovićevoj vladi mogao bi biti pokretač bitnih promjena. Vjerujem da su organizatori to napravili iz isključivog interesa njihovih članova - a to su uglavnom državni i javni službenici kojima je stalo da što prije odu u mirovinu. I većina potpisnika je to potpisala s razlogom da što manje rade i što prije odu u mirovinu. Bilo bi idealno da se uopće ne mora raditi, a novac pada s neba, zar ne?
Mnogi su ovih dana dijelili vijest iz Švicarske gdje je mirovinska reforma nedavno odbijena na referendumu. Vodstvo jednog od njihovih većih sindikata, pak, priznaje da će se granica za odlazak u mirovinu morati povisiti. Na kraju Švicarci će to prihvatiti jer oni su razumna nacija i imaju bogatu povijest odbacivanja populističkih prijedloga i mjera.
Ali postoji velika razlika između mirovinskog sustava u Švicarskoj i Hrvatskoj. Kod nas je poznato da je tek 15,5 posto umirovljenika odradilo puni radni staž. Uz to, imamo i veliki udio povlaštenih mirovina koje se također isplaćuju iz istog, mirovinskog fonda. Hrvatska je po tom pitanju jedinstvena u Europi. Mjera povećavanja dobne granice za odlazak u mirovinu je sasvim dostatna za spas mirovinskih sustava u razvijenim zapadnim zemljama, ali kod nas to ne bi riješilo ništa.
Premijer Andrej Plenković je mislio da će lako provući ovu "reformu", ali sad vjerojatno shvaća da će se morati potruditi puno više. Njemu nije u interesu da do referenduma dođe, to bi tek bio snažan udarac HDZ-u jer će gotovo sve ostale političke stranke na tom pitanju skupljati populističke bodove, pa i SDP koji je donio taj zakon. Plenkoviću nije u interesu da HDZ ostane jedini na strani "elita", a protiv "običnog malog čovjeka". Zato će povući taj zakon.
Međutim, mirovinski sustav ovako ne može opstati pa će morati učiniti puno više od same dobne granice. Morat će ući u ono što se nijedna hrvatska vlada još nije usudila dirati, a to su povlaštene mirovine. Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca predlaže da se povlaštene mirovine ne isplaćuju iz mirovinskog fonda. One godišnje iznose oko 6 milijardi kuna, ali to nisu mirovine zarađene radom nego posebnim propisima.
"Ne ulazim u opravdanost toga, to je politička odluka, pa ako država želi i može imati takve umirovljenike, neka ih ima, ali oni se ne mogu financirati iz HZMO-a, nego ih treba financirati iz posebnog fonda ili izravno iz proračuna", rekao je Majetić.
To je zanimljiv prijedlog o kojem bi Plenković & co. trebali razmisliti. Krenite od toga. Nešto ćete morati učiniti jer građani neće dopustiti nikakve reforme mirovinskog sustava dok se ne učini nešto po pitanju nepravde koja se činila tijekom proteklih 30-ak godina i koja se još uvijek nastavlja činiti. Tako da je ovakav odaziv potpisivanju za sindikalni referendum dobra vijest za sve, a ne samo one koji mrze svoj posao.