Piše: Mario Nakić
16.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
16.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Nakon masovnog pokolja u Las Vegasu, gdje je živote izgubilo više od 50 ljudi, još jednom se povela javna debata o 2. amandmanu koji jamči građanima pravo na posjedovanje vatrenog oružja. BBC je u ovom članku usporedio "kulturu oružja" u SAD-u i ostatku svijeta. Međutim, ako usporedimo objektivno sve bitne parametre, vidjet ćemo da koncentracija oružja među civilima uopće ne mora biti vezana za stopu kriminala odnosno broj ubojstava vatrenim oružjem.
Stranice Small Arms Survey objavljuju godišnje izvješće o koncentraciji oružja u različitim zemljama te o kriminalu u kojem se koristilo vatreno oružje. SAD uistinu je zemlja s najvećom koncentracijom vatrenog oružja - više od 1 komad oružja po stanovniku. Druga je Srbija s 0,75 komada oružja po stanovniku. Treći je Jemen, a četvrta Švicarska.
Koliko to ima veze s kriminalom? Usporedili smo (slika ispod) stopu ubojstava u Rusiji, SAD-u, Finskoj, Hrvatskoj i Švicarskoj. Švicarska, koja je nakon Srbije zemlja s najviše oružja po stanovniku u Europi, ima najnižu stopu ubojstava. Finska ima veću od Hrvatske. Ali ipak najveću stopu ubojstava, veću i od SAD-a, ima Rusija.
Švicarska ima vrlo liberalan zakon o oružju koji dopušta svakoj osobi koja je odslužila vojni rok (u trajanju 3-4 mjeseca) da zadrži pušku koju je zadužila u vojsci. Budući da je u Švicarskoj vojni rok za muškarce obavezan, to znači da je praktički svaka kuća naoružana. Pa opet, imaju nižu stopu ubojstava od Hrvatske u kojoj je na snazi ultra strogi zakon o posjedovanju oružja.
A sada, pogledajmo stopu ubojstava uzrokovanih vatrenim oružjem. SAD nije ni među prvih 10! Na prvom mjestu je Honduras, a druga je Venezuela koja - pogađate - ima strogu zabranu posjedovanja oružja za civile. Prije 5 godina venezuelanska je vlast provodila masovne racije uzimajući oružje civilima, što je tada bilo popraćeno odobravanjem većeg dijela tamošnje i svjetske javnosti. Sad se, međutim, vidi zašto je vlast razoružavala stanovništvo. Usprkos tome, stopa ubojstava uzrokovana vatrenim oružjem je 5 puta veća nego u Americi gdje je oružje zaštićeno Ustavom.
Još jedna zanimljivost, na ovoj je listi među europskim zemljama prva Crna Gora (ukupno na 12. mjestu) koja ima stopu ubojstava vatrenim oružjem jednaku kao SAD (na 11. mjestu).
Što nam to govori? Jasno je da državna regulacija vatrenog oružja nema nikakvog utjecaja na stopu kriminala. Onaj manijak u Las Vegasu, koji je odlučio pobiti tolike ljude, to bi učinio i da je oružje zakonom zabranjeno. Zakon može samo učiniti da oružje, kao sredstvo za samoobranu, bude nedostupno poštenom građaninu koji poštuje zakone zemlje u kojoj živi. Drugim riječima, zakon oduzima poštenom građaninu pravo na samoobranu i daje prednost kriminalcima.