Piše: Branimir Perković
22.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Branimir Perković
22.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Zadnjih tjedana svjedočimo nastavku raspleta situacije u Agrokoru koja je definitivno obilježila ovu godinu. Liberal.hr je prvi put pisao o problemima u Agrokoru 29. siječnja, prije nego što je situacija postala nacionalni problem br. 1 i odmah smo predvidjeli da će država pokušati na neki način nacionalizirati Agrokor te smo zauzeli jasan stav da bi bilo najbolje kad se država uopće ne bi miješala.
Iako se potpuna nacionalizacija nije dogodila, ne zbog manjka želje nego zbog nemogućnosti da se to napravi zbog propisa EU, država je ipak ušla u upravljanje Agrokorom. Donesen je Lex Agrokor koji je de facto soft nacionalizacija, državno preuzimanje kontrole nad jednom kompanijom, nešto što samo mi na Liberal.hr predvidjeli od najranijih dana i javno stali protiv toga ne samo pisanjem nego i javnim nastupima, kao npr. u emisiji televizije Z1 „S Anitom aktualno“ u koju nas je pozvala urednica Anita Malenica.
Dok su nas napadali da smo isprazni ideolozi koji ne razumiju stvarne mehanizme funkcioniranja ekonomije i države, mi smo među rijetkima tvrdili da je pad Agrokora reforma sama po sebi i da će dugoročno koristiti gospodarstvu i društvu. Uporno su nas opovrgavali pričama o „sistemskom riziku“, a mi smo objašnjavali kako je upravo dosadašnji Agrokor, njegov način funkcioniranja, poslovanja, sprege s politikom i količinom moći najveći generator „sistemskog rizika“, i da će njegova propast dovesti do svojevrsnog „čišćenja“ gospodarstva i društva od destruktivnih praksi koje je Agrokor uspostavio i održavao.
Nisu nas shvaćali ozbiljno, bili smo gotovo ismijavani od strane nekih stručnjaka da smo ideolozi koji se ne razumiju ni u poslovanje, ni pravo i procese. Uvažavali smo kritike, ali nismo uzmicali, stalno smo argumentirano branili svoju poziciju s ukupno 24 članka u ovih 9 mjeseci. Dakako, nismo bili jedini i naš rad su podržali mnogi, od opće javnosti do nekih uvaženijih stručnjaka. Zahvalni smo i njima i kritičarima, prvima jer su nas podržavali, a drugima što su nas tjerali na čvršće argumentiranje svoje pozicije.
Sada, kada je postalo jasno da Todorić pada i da će se Agrokor svakako morati rasprodati na dijelove, mnogi koji su prije bili apologeti spašavanja Agrokora direktnim državnim uplitanjem i koji su govorili o „sistemskoj važnosti“ te kako je Agrokor prevažna kompanija, a Marić i ostatak vodstva nisu znali za financijske malverzacije, sada su oni postali najglasniji i cipelare posrnulog Todorića. Odjednom su pogledali, a donedavno su bili tihi. Gospodo, mi jasno i glasno govorimo devet mjeseci, a vi ste se kao hijene okupili da bi cipelarili Todorića i Agrokor tek kada ste bili sigurni da ne mogu ustati.
Ali dočekali smo svoj trenutak kada možemo reći da naše originalne teze prihvaćaju mainstream mediji i analitičari. Od početka smo držali da će cijela situacija oko Agrokora imati dugoročno pozitivne učinke na hrvatsko gospodarstvo i društvo kroz promjenu odnosa i načina poslovanja na tržištu, promjenu pravila „igre“ koje je uspostavio i održavao Agrokor, loše uvjete oko plaćanja dugova itd. Monopolska pozicija Agrokora te njegova sprega s politikom mu je davala preveliku moć i on je uspostavljao većinu pravila u gospodarstvu i društvu.
Najutjecajnije njemačke dnevne novine Frankfurter Allgemeine Zeitung tako citira stručnjaka Reiffeisen Researcha Guntera Daubera koji kaže: "Fijasko iz Zagreba mogao bi imati i pozitivne posljedice. U Hrvatskoj se načelno premalo dogodilo kako bi se smanjilo (državno) zaduženje, kritizira Deuber: 'Pod tim aspektom slučaj Agrokor treba promatrati kao dio prirodnog procesa čišćenja.' Likvidacija bi srednjoročno i dugoročno mogla smanjiti vanjske dugove te ojačati moral plaćanja i tržišta", a Frankfurter Allgemeine Zeitung poručuje: "Netransparentna isprepletenost će biti uklonjena, odgovorni će biti kažnjeni, vjerovnici će postati oprezniji. Vrijeme je za 'poštene trgovce' u Hrvatskoj".
Nismo toliko optimistični da tvrdimo da će isprepletenost politike i biznisa biti uklonjena, a odgovorni kažnjeni, ali smo sigurni da će cijela situacija imati pozitivne učinke na standardne poslovne prakse i da će s propašću Agrokora biti uklonjen „sistemski rizik“ koji je stvarao, a ne da će ta propast dovesti do „sistemskog rizika“.
Možda će sada i oni koji su s podsmijehom i omalovažavanjem čitali naše analize shvatiti da smo uvijek nastojali biti realni, stručni, analitični i iskreni te da nam tekstovi ne služe za ideologiziranje. Naš cilj je proširiti zdravo ekonomsko razmišljanje u javnosti te ponuditi zdrave ekonomske politike, u skladu s dokazima i realnošću. Cilj nam je srušiti dosadašnji socijalistički način funkcioniranja politike, socijalistički društveni mindset te zagovarati zdrave ekonomske politike.