Piše: Mario Nakić
19.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
19.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Venezuela propada već godinama, otkad su seljaci i mali poduzetnici kapitulirali pred pohlepnom državom koja ih je godinama pljačkala, ucjenjivala i određivala im cijene, limite i uvjete rada. Čak je i Jutarnji list objavio da "Venezueli prijeti socijalni i gospodarski kolaps", samo što se taj kolaps dogodio još davnih dana, a aktualni sukobi koji sve više podsjećaju na građanski rat zapravo su rezultat kolapsa. Novinar Jutarnjeg piše o stanju u Venezueli, a ne želi napisati što je do tog stanja dovelo. Podsjetimo stoga još jednom, Venezuelu je uništio socijalizam.
Istu tu Venezuelu još nedavno su mnogi hrvatski mediji hvalili kao "ekonomski model na koji bi se Europa trebala ugledati". Prestrašno! Međutim, oni koji su najviše hvalili venezuelansku ekonomsku politiku sada šute. U prvom redu, to je portal Novosti, službeno glasilo Srpskog narodnog vijeća čiji je predsjednik Milorad Pupovac. Već smo pisali kako se Novosti na račun hrvatskih poreznih obveznika ne bave pitanjima bitnim za srpsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj, nego isključivo napadima na hrvatske poduzetnike koji su u njihovim očima pohlepni neoliberali i "licemjeri" ako naprave neki posao za državu.
Novosti su tijekom zadnjih 7 godina davale puno ljubavi venezuelanskom ekonomskom modelu i predlagale ga za naše društvo. Tako su u listopadu 2010. objavili tekst "Radničkim savjetima protiv kapitalističke države" preveden s komunističkog portala The Daily Censored u kojem se slavi tadašnji venezuelanski predsjednik Hugo Chavez, tvorac ovakve Venezuele kakva je danas.
Od 1998. godine do danas Chavez je siromaštvo smanjio za 47 posto, a ekstremno siromaštvo reducirao za čak 70 posto. U tom je periodu također odlučio da većinu profita iz naftne industrije iskoristi za ovakve i slične socijalne programe, radije nego da ekstraprofit ostane u džepovima bogataša. Jedan od rezultata takve politike bio je taj da je izazvao nepodijeljenu mržnju venecuelanske oligarhije."
Zaboravljaju napomenuti da je siromaštvo bilo smanjeno samo privremeno i to na račun radnog naroda, onih koji su stvarali. Također, Chavez je zapošljavao ljude u nacionaliziranim tvornicama u koje je država uložila milijarde dolara, a kasnije su upale u gubitke. Tako da je to bila doslovno ekonomija na trulim temeljima i svakome tko imalo razumije kako tržište funkcionira, bilo je jasno da to venezuelansko blagostanje neće dugo trajati.
No, ne i novinarima Novosti. Dvaput u pet mjeseci daju prostor Michaelu Lebowitzu, kanadskom profesoru i nekadašnjem savjetniku Chaveza koji je u intervjuu naslovljenom "S Hugom Chavezom na prvoj liniji" objasnio kako Venezuela ne ovisi o nafti, a zatim je u drugom intervjuu naslovljenom "Ne treba nam nafta za protagonističku demokraciju!" još jednom ponovio isto.
Novinar Novosti je zamolio Lebowitza što bi narodi bivše Jugoslavije mogli naučiti od Venezuele.
Klikni na sliku za uvećani pregled
Prije dvije godine, kad je desna oporba osvojila većinu u venezuelanskom parlamentu, portal Novosti objavljuje analizu u kojoj duboko žale zbog poraza socijalista i traže vraćanje radikalnog chavizma (kao da uopće može radikalnije). Uvjerljivi poraz socijalista jasno je dao do znanja vlastima da ljudi više nisu zadovoljni i da žele promjene jer su nastupile nestašice, ali novinari Novosti imali su drukčiju sliku situacije:
Svih ovih godina Bolivarska revolucija na planu ekonomije suočavala se s protivljenjem stare ekonomske klase i poslovne elite politici reaproprijacije profita iz naftnog biznisa i njegovog usmjeravanja prema većini stanovništva. Privatni je sektor na demokratizaciju naftnih prihoda odgovorio većim ili manjim bojkotom, otvorenijim protivljenjem (lockout gazda) ili povlačenjem investicija iz tog sektora, nezadovoljan ne toliko činjenicom podržavljenja naftne industrije, koliko raspolaganjem dobicima iz tog posla, odnosno redistribucijom u pravcu širokih narodnih masa.
Osim venezuelanske kapitaliste i bogataše, Novosti su za poraz socijalista u Venezueli okrivili - Ameriku.
Kako izgleda kad desna opozicija organizira štrajk najbolje je na primjeru Čilea s početka sedamdesetih godina opisao Pablo Neruda, a vrijedi i za Venecuelu danas. Dakle: ‘Opoziciji je bilo lako organizirati štrajk, obustava je trajala do samog kraja bez ijednog trenutka prekida jer je financirana novcem iz inozemstva. CIA je preplavila državu dolarima podržavajući štrajk gazda i strani kapital se spustio u sada formiranu crnu burzu.’
Iako su prije 7 godina prenosili svoga marksističkog profesora koji je tvrdio da za uspjeh Venezuele nije kriva nafta, kad su stvari već postale stvarno gadne, tek nedavno, novinarka Novosti pokušava objasniti što se dogodilo i kaže da je "do krize došlo zbog nafte". Kako sad to? Pa zar niste rekli da socijalizmu ne treba nafta? Ipak, nije samo do nafte:
"Svakodnevni ulični okršaji opozicije i policije u Venezueli posljedica su ekonomske krize, ali i rata do istrebljenja koji desnica vodi protiv čavizma. Ona ima podršku SAD-a i regionalnih organizacija, dok je predsjednik Maduro, zbog gubitka kontrole nad političkim procesima, zapao u autoritarnost."
Veliki je napredak kad Novosti priznaju da je neki socijalist "zapao u autoritarnost" budući da to ne priznaju ni za Tita, ali svejedno nisu mogli odoljeti da i za ove nerede u Venezueli okrive Ameriku. Narod je na ulicama, ratuje s vojskom jer ih je Amerika nahuškala? A nije možda stvar u tome da im je dozlogrdilo satima stajati u redu za kruh?
Baš kako je kolega Lazar Prodanović, koji već više od 20 godina živi u Venezueli opisao u ovom tekstu, to je kao da gledaš kraj svijeta u slow motionu, a stanovnici Venezuele dobro znaju tko je kriv. Marksizmom zadojeni novinari koji su na račun hrvatskih poreznih obveznika objavljivali pamflete o savršenstvu venezeulanskog ekonomskog modela i preporučavale ga nama, sada šute. Prebacili su se na druge teme. I dalje šire antikapitalističku propagandu i preporučuju socijalizam koji je svagdje, baš kao u Venezueli, završio u siromaštvu i očaju.