James Howells, djelatnik u IT sektoru iz Newporta u Walesu (UK) kupio je digitalni novčanik sa 7.500 bitcoina 2009. godine, u trenutku kad je to vrijedilo skoro ništa. Četiri godine kasnije saznao je da mu se vrijednost povećala na 4 milijuna funti, ali je u međuvremenu bacio USB stick s tim novčanikom. Čovjek je očajnički pretraživao odlagalište otpada u Newportu ne bi li pronašao svoj stick, no bezuspješno. Milijuni su otišli u vjetar, točnije u zemlju.
Slična sudbina pogodila je i Australca Camplea Simpsona koji je prošlog tjedna shvatio da je bacio u smeće stari hard disk s digitalnim novčanikom. Prije 5 godina kupio je bitcoine tada vrijedne 25 dolara. Danas bi za njih dobio 4 milijuna dolara. Možete li zamisliti njegov očaj kad je shvatio da više ne zna gdje je sada taj disk?
Prije dvije godine Telegraph je pretpostavio da je oko 625 milijuna funti u bitcoinu na slične načine zauvijek nestalo, a taj se iznos do danas sigurno znatno povećao jer je i vrijednost bitcoina u međuvremenu skočila u nebo.
Bitcoin je digitalna kriptovaluta, koja ne postoji u "čvrstom" formatu, ali se njome trguje diljem svijeta. Sve je više dućana koji za svoje proizvode i usluge prihvaćaju bitcoin. Prednost mu je što ne ovisi niti o jednoj državi odnosno vladi, potpuno je ovisan isključivo o tržišnom kretanju. Nitko ne može na njega utjecati, samo zakon ponude i potražnje. Ulaganje u bitcoin mnoge je obogatilo, ali isto tako to je vrlo rizična valuta s obzirom da mu vrijednost često i brzo oscilira.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.