Piše: Mario Nakić
2.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
2.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ministar zdravstva Milan Kujundžić danas je opet ponovio da inzistira na stopostotnom porastu trošarina na cigarete i alkohol obrazloživši to kao jedinu učinkovitu mjeru za sprječavanje tih oblika ovisnosti.
Na primjedbu da će to potaknuti rast sive ekonomije i smanjiti broj radnih mjesta, Kujudžić je odgovorio da "svaka mjera ima i svoje štetne strane, ali su one puno manje u usporedbi sa spašavanjem života djece". Uvjeren je da će za to dobiti podršku od koalicije i premijera, jer je "to u interesu cijele društvene zajednice".
Gospodin Kujundžić spominje "spašavanje života djece", ali nije jasno kako bi poskupljenje cigareta i alkohola točno utjecalo na dječje živote budući da djeca ne smiju kupovati cigarete i alkohol. Možda je mislio na utjecaj dima koji nepažljivi roditelji, koji puše u blizini maloljetnika, ostavlja na djecu. To je ono "pasivno pušenje". Bilo bi dobro da Kujundžić raspolaže nekakvim ozbiljnim istraživanjem koje bi indiciralo da bi odrasli zbog poskupljenja cigareta prestali pušiti te da bi to smanjilo ugrozu za djecu. Međutim, Kujundžić ne raspolaže nikakvim istraživanjem i očito lupa ono što mu prvo padne na pamet.
Istraživanje koje je 2012. godine proveo američki Nacionalni biro za ekonomska istraživanja ne ide u korist poskupljenja trošarina. Ovo što Kujundžić predlaže moglo bi smanjiti broj pušača u Hrvatskoj samo za 5 posto.
"Postoji generalni konsenzus među zakonodavcima da povišenje poreza na duhan smanjuje pušenje. Međutim, dokazi da porez na duhan utječe na pušenje kod odraslih vrlo su slabi...Veza između poreza na cigarete i broja pušača ili intenziteta pušenja je negativna, malena ili statistički beznačajna. Provedenim istraživanjem došli smo do zaključka da povećanje poreza na cigarete može utjecati vrlo malo na smanjenje konzumacije. Povećanje poreza za 100 posto će smanjiti pušenje za samo 5 posto."
Što se tiče alkohola, stvar je malo drukčija. Nacionalni institut za zdravlje SAD-a 2009. godine dolazi do zaključka da povećanje poreza na alkohol dovodi do smanjenja konzumacije alkohola. Dakle, u ovome je Kujundžić pogodio, ali zaboravlja na jednu "sitnicu". Hrvatska je mala zemlja, susjedne zemlje su nam svima blizu.
Šverc je bio jedan od omiljenih sportova još 1980-ih u bivšoj Jugoslaviji. I u Republici Hrvatskoj, svaki put kad je Vlada intervenirala umjetnim podizanjem cijena, šverc je opet bio "in". Na ovaj način ministar želi potaknuti šverc iz BiH i Srbije. Mnogima koji žive blizu granice isplatit će se ići preko samo zbog šteke cigareta koja je, ironično, uvezena iz Hrvatske, ali će ih tamo kupiti po upola nižoj cijeni. Oni snalažljiviji će ih masovno uvoziti nazad u Hrvatsku i prodavati "na crno". Ne samo cigarete, tako će se prodavati i alkohol.
Bilo bi idealno da Vlada može mahnuti štapićem i ljudi prestanu pušiti cigarete i piti alkohol. Premda, čaša vina nikoga još nije ubila. Ne treba ni u čemu pretjerivati, ali politika represije i nameta neće nas učiniti zdravijima, samo će tjerati ljude u sivu zonu.
Kujundžić ne želi ni pomisliti na rezove u sustavu, na reformu zdravstvenog sustava, nego očito planira svake godine uvesti nove i dodatno povisiti stare namete samo da zakrpa rupe od lani. Zdravstveni sustav je vreća bez dna, građani ga već plaćaju i previše. Vrijeme je da kažemo - dosta.