Piše: Mario Nakić
3.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
3.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Nakon teksta na Liberalu o Konzumovoj reklamnoj kampanji kojom država krši vlastiti Zakon o ravnopravnosti spolova, oglasila se Višna Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova koja je poslala upozorenje i preporuku Slavku Lediću, predsjedniku uprave Konzuma. Proslijedila je preporuku i na našu adresu, a u njoj stoji:
Uvidom u oglas na mrežnim stranicama tvrtke Konzum d.d., utvrdili smo da je u njemu jasno istaknuto da se za sva radna mjesta (blagajnik, skladištar, mesar, kuhar, vozač teretnog vozila, vozač dostavljač, komisionar, studentski posao) mogu javiti osobe oba spola - pored naziva svakog radnog mjesta navodi se oznaka „m/ž“, što je u skladu s člankom 13. st.2. Zakona o ravnopravnosti spolova (dalje u tekstu: Zakon).
Međutim, iznad oglašenih radnih mjesta na spomenutoj internetskoj stranici nalazi se „banner“ (na koji je ukazano u spomenutom novinskom članku), odnosno dvije fotografije koje se izmjenjuju u sklopu oglašivačke kampanje za zapošljavanje, a kojima se promiču rodni stereotipi. Naime, na jednoj fotografiji prikazana je osoba ženskog spola uz napis: „Tražim novu prijateljicu na blagajni i na fejsu. – Ivana Djak, blagajnica u Konzumu“, a na drugoj osoba muškog spola uz napis: „Tražim petog za košarku poslije posla. – Nikola Srbljinović, skladištar u Konzumu“.
Upozoravamo da takav način promocije oglašenih radnih mjesta nije u skladu s čl.13. st.5. Zakona koji propisuje da „pri oglašavanju nije dozvoljeno koristiti izričaje koji uzrokuju ili bi mogli uzrokovati diskriminaciju na temelju spola, bračnog i obiteljskog statusa i spolne orijentacije“. Naime, potencijalnim kandidatima i kandidatkinjama se putem dvije navedene fotografije upućuje poruka da se za radno mjesto blagajnice poželjno traže osobe ženskog spola, a za radno mjesto skladištara osobe muškog spola. Na taj način se promiču rodni stereotipi u području zapošljavanja i rada i potiče segregacija na „muška“ i „ženska“ zanimanja.
U skladu s upozorenjem, temeljem čl.23. st.1. Zakona, dajemo Vam preporuku da spomenuti „banner“, odnosno dvije fotografije žurno uklonite iz svoje oglašivačke kampanje ili nadomjestite s marketinškim rješenjem koje je u skladu s odredbama Zakona...
Pravobraniteljica je u mailu upućenom meni indirektno iskazala nezadovoljstvo što sam objavio tekst u kojem nju prozivam za nešto što "nije mogla znati":
"Napominjemo da Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova dosljedno i na jednak način postupa po svim pritužbama građanki i građana, neovisno o tome tko je pritužitelj/ica, a tko prituženo tijelo. Predlažemo da nam u budućim sličnim situacijama, prije donošenja konačnog suda objavljenog u Vašim člancima, na našu centralnu e-mail adresu ravnopravnost@prs.hr uputite upit ili pritužbu na slučajeve potencijalnog kršenja odredbi Zakona o ravnopravnosti spolova. Naime, Pravobraniteljica ne može poduzeti radnje iz svoje nadležnosti u cilju suzbijanja slučajeva diskriminacije ukoliko ne posjeduje informaciju o istima."
Gospođo Ljubičić, Vaša opaska je sasvim na mjestu, ali zadnji put kad sam tražio Vaš odgovor, a radilo se o vojnom roku, čekao sam ga četiri dana. I pitanje je bih li ga uopće tako "brzo" dobio da nisam treći dan zvao u Vaš ured i pitao što je s tim. Stoga sam zaključio kako ćete brže reagirati ukoliko jednostavno objavim članak. I bio sam u pravu, Vaša reakcija je ovaj put bila ekspresna.
Inače, kampanja Konzuma nije toliki problem koliki je sam Zakon o ravnopravnosti. Naime, on krši pravo na privatno vlasništvo. Ovaj bi se zakon trebao odnositi isključivo na državne i javne institucije i tvrtke, a ne i na realni sektor. Poslodavac u privatnoj tvrtki zapošljava na vlastiti račun pa bi trebao/trebala imati pravo zapošljavati po kakvim god kriterijima želi. Zakoni koji zadiru i krše privatno vlasništvo nisu u skladu s Ustavom RH i predstavljaju grubo kršenje ljudskih prava. Diskriminacija je jako loša pojava i protiv nje se treba boriti, ali ne na način da se krše ljudska prava. Budući da država upravlja Konzumom, na njega bi se u ovom trenutku zakon protiv diskriminacije svakako trebao odnositi pa pozdravljam reakciju pravobraniteljice i nadam se da će tako brzo reagirati i ubuduće kad država bude diskriminirala građane prema spolu.