Piše: Mario Nakić
22.3.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
22.3.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Po visini neto i bruto prosječne plaće Hrvatska već 5 godina u nizu drži 20. mjesto među 28 zemalja članica Europske unije. Neto plaća u Hrvatskoj od 2014. godine do danas porasla je 13 posto prema blogu Reinis Fischer (sa 710 eura na 802 eura).
Na vrhu EU s najvišom prosječnom bruto i neto plaćom i ove godine je Danska (bruto 5.191 eura i neto 3.270 eura). Danska prosječna plaća je u zadnjih godinu dana narasla 5,4 posto. Drugi je Luksemburg (4.412 eura bruto i 3.159 eura neto), a treća Švedska (3.340 eura bruto i 2.570 eura neto). Slijede Finska, Irska i Austrija.
Austrija bilježi najveći rast prosječne plaće u zadnjih godinu dana - čak 14 posto. Slijedi Bugarska s rastom od 13 posto, ali Bugarska je i dalje na samom dnu EU s prosječnom neto plaćom od 457 eura. Rumunjska je druga od dna s neto plaćom 565 eura i godišnjim rastom od 9 posto. U Mađarskoj je prosječna neto plaća 635 eura i ima mršavi rast od 2 posto (sjetite se toga sljedeći put kad budete dizali Orbana u nebesa - Mađari imaju 165 eura nižu prosječnu plaću od Hrvata!). U Litvi je neto plaća 693 eura sa zavidnim rastom od 8 posto, u Latviji 738 eura i rast od 5 posto. Slovaci bilježe pad od 1 posto, a Poljaci nam se ozbiljno približavaju (neto plaća 784 eura i rast od 4 posto).
Česi su nas davno prešišali i nastavljaju rasti brže od Hrvatske (neto plaća 873 eura i rast 4 posto). U Estoniji je nakon promjene vlasti prije dvije godine i novih socijalnih politika došlo i do zaustavljanja rasta gospodarstva pa je njihova prosječna plaća prošle godine rasla sporo kao i u Hrvatskoj - za 1,25 posto.
Visina prosječne plaće se tijekom prošle godine nije promijenila u Njemačkoj, Finskoj, Malti i Cipru. Najveći pad bilježi Belgija (8 posto), a slijede Velika Britanija i Nizozemska (6 odnosno 5 posto).
Zanimljivo je pogledati razliku između prosječne bruto i neto plaće među zemljama EU. Najviše na poreze, zdravstveno, mirovinsko i druga socijalna davanja izdvajaju Belgijanci (43 posto), a slijedi Njemačka (39 posto), zatim Danska (37 posto), Austrija (36 posto) i Mađarska (33 posto). Hrvatska je po oporezivanju prosječne plaće na 8. mjestu u EU. Iako je uvriježeno mišljenje kako skandinavske zemlje imaju visoke poreze, što je u velikoj mjeri točno, Hrvatska ih šiša sve osim Danske. Švedska i Finska, recimo, oporezuju prosječnu plaću manje nego Hrvatska! Čak i Grčka i Portugal, gdje su na vlasti socijalisti, oporezuju prosječnu plaću gotovo upola manje nego HDZ u Hrvatskoj! Najniži porez na prosječnu plaću plaćaju stanovnici Cipra, Velike Britanije i Irske.
Još jedna bitna informacija: razlika između bogatog i siromašnog dijela EU se ubrzano smanjuje! Prije 5 godina prosječna plaća u zemlji na vrhu (tada je to bio Luksemburg) bila je deseterostruko veća nego u zemlji na dnu (Bugarska). Danas je prosječna plaća u zemlji na vrhu (Danska) 7,1 puta veća od prosječne plaće u Bugarskoj.