Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
3.2.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
3.2.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Poduzetnici, nezadovoljni niskim državnim naknadama za nerad, okupili su se na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, u organizaciji Udruge Glas poduzetnika. Svrha prosvjeda nije posve jasna jer su čelnici udruge posljednjih dana davali kontradiktorne izjave - od one kako će na prosvjedu tražiti ukidanje epidemioloških mjera koje zabranjuju rad kafićima i teretanama do one kako to ipak NIJE prosvjed protiv epidemioloških mjera.
To treba naglasiti: ovdje se nije prosvjedovalo protiv epidemioloških mjera. Oni vole mjere, uključujući lockdown, što su dokazali već niz puta. U grupi "Glas poduzetnika" zabranjeno je objaviti znanstvene studije koje dokazuju da lockdown nema utjecaj na širenje virusa, a ta je udruga, podsjetimo, početkom prosinca javno podržala "25 apelista" koji su tražili još strože mjere od postojećih, odnosno zatvaranje još više biznisa nego sada.
Zbog čega onda prosvjeduju? Kažu, zbog "ekonomskih mjera". Ali te ekonomske mjere zapravo su epidemiološke jer su donijete zbog epidemiološke situacije u zemlji. Na primjer, traže vraćanje PDV-a za ugostitelje na 13 posto. Sada im mogu staviti i 0%, potpuno je svejedno kad ionako ne rade.
Još je nešto kontradiktorno u prosvjedu "koji nije protiv epidemioloških mjera". Jedna od epidemioloških mjera je zabrana okupljanja više od 25 osoba, tako da je sama organizacija prosvjeda već kršenje epidemioloških mjera.
Da skratimo priču, poduzetnici su zadovoljni radom Stožera i Vlade, samo traže da im država isplati više novca zbog zatvaranja ili pada prometa. Takav prosvjed mogli su poduprijeti i mediji koji su inače dosad svaki prosvjed protiv Stožera, Vlade i mjera koje su dovele i neke poduzetnike u očajnu situaciju, dočekivali na nož. Zato su mediji ovaj "prosvjed" propratili u potpuno drukčijem svjetlu, nema onih standardnih primjedbi o nenošenju maski, nepridržavanju distance itd. Prisjetite se samo kako su izvještavali s prosvjeda u rujnu, kada je epidemiološka situacija u Hrvatskoj bila daleko bolja nego danas.
Možemo, dakle, lako zamisliti kako bi izgledalo novinarsko izvještavanje o ovom prosvjedu da je on zaista prijetnja vladajućim strukturama:
"Par stotina nezadovoljnih prosvjednika okupilo se danas na Trgu bana Jelačića usprkos upozorenjima stručnjaka. U Hrvatskoj je danas zabilježeno više od 700 novooboljelih, a od korone je preminulo 17 ljudi. No, to nije omelo uglavnom mlade ljude da se okupe i izraze svoje nezadovoljstvo zbog nužnih epidemioloških mjera.
Prosvjednici urlaju, traže otvaranje kafića. Među njima ima antiveksera, teoretičara zavjera, ekstremnih desničara i neonacista. Upravo je stigao Zlatko Hasanbegović da im iskaže podršku.
Mnogi među njima ne nose masku, a gotovo nitko se ne pridržava distance. Upitali smo za komentar dr. Nesriću iz covid-bolnice, koji je pozvao prosvjednike neka slobodno dođu na odjel intenzivne njege da vide kako se ljudi bore za život.
Stručnjaci upozoravaju kako su brojke taman počele padati i bit će velika šteta ako to sada uprskamo."