Tvrdnja: Hrvatska je u skupini zemalja s najvišim stopama rasta; gospodarstvo ide u dobrom smjeru
Premijer Andrej Plenković u četvrtak je izjavio da je gospodarski rast u drugom tromjesečju od 2,8 posto potvrda da hrvatsko gospodarstvo ide u dobrom smjeru, spomenuvši u tom kontekstu i pozitivne efekte porezne reforme.
– To su pozitivne vijesti i potvrda dobrih gospodarskih trendova. To nas stavlja u skupinu zemalja EU s najvišim stopama rasta, rekao je Plenković.
Provjera točnosti
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u srijedu prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u drugom kvartalu porastao 2,8 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, brže u odnosu na 2,5 posto u prethodnom tromjesečju. Na stranicama TradingEconomics već su unijeti novi podaci svih zemalja Europske unije kao i većine ostalih europskih zemalja.
Prema ovoj listi, Hrvatska je rangirana po godišnjem rastu BDP-a na 19. mjestu u Europskoj uniji (među 28 zemalja), odnosno 26. u Europi.
Najveći rast ostvaruju Irska (6,1%), Rumunjska (5,9%) i Estonija (5,7%), dakle sve redom zemlje koje su provele protržišne reforme koje se kod nas odgađaju. Veći rast bilježe i Češka (4,5%), Slovenija (4,4%), Malta (4,2%), Latvija (4%), Švedska (4%), Litva (3,9%), Poljska (3,9%), Bugarska (3,6%) itd.
Zanimljivo je spomenuti i zemlje koje se razvijaju brže od Hrvatske, a nisu u sastavu Europske unije, na primjer Turska (5%) i Albanija (3,94%).
Čak i kad uzmemo u obzir realni i desezonirani rast od 3,4%, to nas stavlja na 12. mjesto u EU i opet zaostajemo za svim iznad nabrojanim zemljama.
Presuda: Plenković je ili neinformiran ili neiskren
Plenković ili nije dobro informiran (u što sumnjam) ili jednostavno nije iskren. Reći da smo u skupini zemalja s najvećim rastom gospodarstva zato što smo 19. (ili u boljem slučaju 12.) među 28 EU zemalja je mazanje očiju.
Želi se pohvaliti rastom, a činjenica je da u cijeloj Europskoj uniji nijedna država nije zabilježila pad BDP-a u prošlom kvartalu, sve su u porastu. Većina onih s manjim rastom od našeg već su vrlo razvijene zemlje kojima brzi rast i nije potreban (npr. Danska, Belgija, Finska, Njemačka, Vel. Britanija, Francuska). Zemlje u razvoju, poglavito zemlje istočnog dijela EU, s kojima se natječemo, sve se razvijaju puno bolje i brže od nas. Ako se ovako nastavi, Bugari će nas sigurno prestići u BDP-u per capita i osobnoj potrošnji (a samo su još oni iza nas). Možemo se "tješiti" još samo time da Grci jako sporo rastu, najsporije u EU (samo 0,4%) pa bi se oni ovim tempom mogli spustiti na našu razinu, ali to nam ne može biti utjeha.
Rast BDP-a je svakako pozitivna vijest, ali on treba biti brži i veći, inače ćemo opet čitati žalopojke marksističkih novinara koji će se čuditi zašto baš u Hrvatskoj najviše padaju plaće u odnosu na razvijeni dio EU. Premijer se pohvalio da je ovaj rast rezultat porezne reforme. To je vjerojatno istina, ali u usporedbi s drugim zemljama u razvoju očito je da ta reforma nije bila dovoljna. Potrebno je još srezati poreze, ukinuti parafiskalne namete i liberalizirati Zakon o radu. Za konkretne poteze toplo preporučujem baltički model.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.