Za samo 3 godine Hrvatska je na ljestvici "Rainbow Europe" europskog indeksa LGBTQ prava pala s 10. na 16. mjesto među 49 europskih država. Utješno je to što smo i dalje vodeća zemlja među državama Nove Europe i bolje kotiramo od svih istočnoeuropskih zemalja.
Ovaj indeks mjeri stupanj zakonskih prava i regulativa koje jamče pripadnicima LGBTQ zajednice ravnopravnost s ostalima i sigurnost. Dakle, riječ je o zakonima koji reguliraju brak (obuhvaćaju li istospolne parove i tretiraju li ih na isti način kao i ostale), zakonima koji reguliraju obiteljske odnose i pravo na udomljavanje i posvajanje djece, pravo na nasljeđivanje te kažnjavanje nasilja iz mržnje ili diskriminacije. Također, u obzir se uzima i učinkovitost sustava u provedbi tih zakona.
Na vrhu ljestvice je i dalje Malta, što je posebno zanimljivo ako uzmemo u obzir da je riječ o najreligioznijoj zemlji s katoličkim stanovništvom u Europi. Malta je jedina dobila ocjenu iznad 90 posto. Druga je Belgija (73%), treći Luksemburg (69%), četvrta Finska (69%), a peta Danska (68%). Među top 10 ušle su još Norveška, Portugal, UK, Španjolska i Švedska.
Hrvatska je otprilike u sredini među EU državama (15. u EU, 16. u Europi) s ocjenom 47 posto. Na pad hrvatskog rejtinga utjecali su društveni diskriminatorski ekscesi (npr. paljenje LGBT slikovnice na društvenim priredbama) te donošenje zakona o udomljavanju djece iz kojeg su isključeni istospolni parovi.
Iza Hrvatske su države poput Irske, Slovenije i Estonije, što se ne čini previše opravdano s obzirom da one imaju puno bolje zakonske okvire po pitanju regulacije braka (u Irskoj je istospolni brak potpuno izjednačen s drugima te istospolni parovi mogu udomljavati djecu pod istim uvjetima kao i ostali).
Iza Hrvatske su također (ali opravdano) i sve zemlje Balkana i istočne Europe. Crna Gora je 22., BiH 25., Kosovo je na 28., Srbija na 30., a Sjeverna Makedonija na 40. mjestu.
Najgora u EU je Latvija na 39. mjestu s ocjenom od 17 posto. Na samom dnu ljestvice, kao države s najgorom politikom prema LGBTQ osobama u Europi, našle su se države bivšeg SSSR-a (uz jednu iznimku): Azerbajdžan (3%), Turska (5%), Armenija (6%) i Rusija (10%).
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora