Piše: Mario Nakić
3.2.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
3.2.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Situacija u Venezueli ključa. Jučer je u Caracasu održan veliki prosvjed oporbe pod vodstvom samoproglašenog privremenog predsjednika Juana Guaida, ali je i vladajuća socijalistička stranka održala protuprosvjed svojih pristaša u isto vrijeme. Ekonomija nastavlja tonuti u ponor, što će se sigurno još pogoršati otkako je SAD uveo ekonomske sankcije.
Prema pisanju New York Timesa, police za namirnice u trgovinama diljem Caracasa gotovo su potpuno prazne jer je hrane sve manje i sve je skuplja. Ljudi u rekordnom broju napuštaju zemlju i preplavljuju susjedne države. Procjenjuje se da će u ovoj godini inflacija dosegnuti nevjerojatnih 10 milijuna posto. Prosječni Venezuelanci se bore da bi preživjeli u zemlji koja je sve nasilnija i gdje su nestašice hrane, redukcije struje i prekidi vodoopskrbe sasvim normalne i redovite pojave.
Novinari New York Timesa dobili su neke šokantne izjave građana Caracasa.
"Mi ovdje gladujemo", rekla im je Auristela Donawa (67) koja živi od socijalne pomoći. Njen sin Dixon Bront skrbi za nju i za djecu. "On ima 9-godišnju kćer i 17-godišnjeg sina i ne može im ništa kupiti."
Ona kaže da nikada nije glasala za Chaveza niti Madura, ali njezin sin je prije podupirao njihovu socijalističku vladu. Otkad se ekonomska situacija pogoršala, odlučio je pridružiti se prosvjedima. Primaju socijalnu pomoć od države u šećeru, tijestu i mlijeku u prahu, ali to nije dovoljno. Sin joj je prije dva tjedna upucan na prosvjedima i sad je u bolnici, ali njegova majka nije ljuta na njega što je sudjelovao u prosvjedima i skoro izgubio život. "On čini ono što bi svaki drugi Venezuelanac trebao činiti ako nije zadovoljan ovom komunističkom vladom", zaključuje.
Lourdes Cedeno (41) ima teško bolesnog sina u bolnici. Kaže, prije šest godina kad je saznala da njen sin ima leukemiju, stvari su bile bolje nego danas. Premjestili su ga iz privatne bolnice u državnu središnju bolnicu gdje je dobio liječenje na račun države. Međutim, bolest mu se 2017. vratila, a stvari su se znatno promijenile.
"Morala sam sve kupovati i skupo plaćati; kemoterapiju, antibiotike, šprice...I još gore, moram kupovati rukavice, pamuk, alkohol, vodu, čak i opremu za testiranje krvi."
U venezuelanskoj najvećoj bolnici nema vode, lijekova, pa čak ni dovoljno liječnika. Električna energija redovito nestaje, zbog čega pacijenti umiru. Gospođa Cedeno nije nikada bila fan prosvjeda, ali njen sin je odlučan da u njima sudjeluje. "Rekao je: 'Mama, želim izaći van da osjete bijes koji osjećam svaki dan u ovoj bolnici bez pomoći.'"
Elizabeth Anez (52) zna kako izgleda Vladina osveta prema neposlušnima. Ona je uhićena u svibnju 2017. pod optužbom da je sudjelovala u organizaciji dnevnih protuvladinih prosvjeda.
"Davala sam prosvjednicima hranu, zato me zovu mama", kaže Anez. Bila je zbog toga u zatvoru 118 dana, u prostoriji bez prozora s jednom ženom koja je bila optužena za švercanje benzina. Po izlasku iz ćelije, nije se mogla vratiti svome prijašnjem životu jer ju je boravak u zatvoru promijenio.
"Mogu vam samo reći da sam sada bolja osoba, upoznala sam zlo." Za prosvjede koji su se redovito održavali od 2014. do 2017. kaže da su bili previše nasilni i neučinkoviti. "Prosvjedi trebaju biti poput onoga 23. siječnja, besprijekorni", rekla je referirajući se na masovni antivladin prosvjed na dan kad je Guaido prisegnuo.
Sunny Balza (35) je bio kapetan u Venezuelanskoj nacionalnoj gardi koji je zaradio povjerenje osoblja uključujući Nicolasa Madura Guerre, predsjednikovog sina. Ali Balza nije uvijek podupirao odluke njegovih nadređenih.
"Nikada se nisam slagao s njihovom politikom, nikada", odlučan je. Prije dvije godine ostavio je posao i preselio u SAD gdje sada vodi vlastitu tvrtku. Iako je Guaido najavio da će amnestirati vojne službenike koji okrenu leđa Maduru, Balza nije siguran hoće li se vratiti ako Guaido preuzme vlast.
"Ja radim izvana protiv ove vlade pa ne mislim da je uopće potrebno da tražim amnestiju." Ne stigne sudjelovati u prosvjedima zbog novog posla, ali prvi put nakon mnogo godina kaže da vidi rješenje za svoju zemlju. "Napokon imam vjeru i nadu."
Dok se ekonomska situacija pogoršava, još uvijek je neizvjesno kako će završiti borba između dvojice rivala. Guaido je najavio humanitarnu pomoć koju je venezuelanska oporba prikupila u susjednim zemljama te je zatražio od vojske da pusti humanitarnu pomoć na granici, no malo je vjerojatno da će to učiniti budući da je Maduro još lani proglasio da Venezuela neće primati nikakvu pomoć od svojih neprijatelja Amerikanaca i njihovih saveznika.
Guaida je dosad priznalo 20 zemalja, među kojima su SAD, Kanada, Australija, Brazil, Argentina, Čile, Kolumbija i većina latinoameričkih zemalja. Madura podržavaju Bolivija, Nikaragva, Meksiko, Kuba, Rusija, Bjelorusija, Kina, Turska, Iran i Sirija. Danas istječe ultimatum Europske unije prema Maduru da raspiše nove izbore ili će i ona priznati Guaida za privremenog predsjednika Venezuele.