Piše: Mario Nakić
20.6.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
20.6.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Participacija u predstavničkim tijelima jedan je od osnovnih segmenata društvene emancipacije žena. Hrvatska po tom pitanju nije ni među najboljima ni među najgorima u Europi, ali svakako trebamo kao društvo raditi još više da bismo potaknuli žene, a potom i druge dosad slabije zastupljene skupine, da se politički aktiviraju.
Žene čine više od 50 posto hrvatske populacije, ali među prvih pet kandidata na listama predanim za izbore za Hrvatski sabor, žene čine manje od jedne trećine. Među nositeljima lista, žene čine još manje - 19 posto.
U obzir sam uzeo samo one političke stranke i koalicije koje su predale liste za sve ili skoro sve izborne jedinice i koje imaju barem male šanse za ulazak u Sabor.
Najveću participaciju žena među nositeljima lista ima lijevo-zelena koalicija Možemo-Radnička fronta-Nova ljevica-ORaH - čak 6 nositeljica od 11 izbornih jedinica. Nakon njih slijede koalicija centra SSIP-Pametno-Fokus, koalicija Demokrata i Laburista te Domovinski pokret s po 3 žene nositeljice.
Dvije nositeljice su na listama Mosta, stranke Milana Bandića i koalicije Dosta pljačke (Živi zid-PH-SIP). Restart koalicija (SDP-HSS-GLAS-IDS-HSU) ima samo jednu nositeljicu od ukupno 10 predanih lista (za 11. izbornu jedinicu u dijaspori Restart koalicija nije predala listu). Jednu nositeljicu ima i Desna liga (NHR-HSP-GO).
HDZ-HSLS nema nijedne žene na vrhu liste (od 11 predanih lista, svi nositelji su im muškarci). Ista je stvar i kod HNS-a.
I kad se gleda udio žena među prvih 5 kandidata na listama, opet je lijevo-zelena koalicija uvjerljivo prva s 28 žena od ukupno 55 mjesta, što je udio od 51 posto. To je jedina opcija koja među kandidatima u gornjem dijelu lista nudi većinom žene.
Na drugom mjestu je koalicija Demokrata i Laburista s 23 žene među prvih 5. Treći je SDP (21), a četvrto mjesto dijele Most i koalicija centra s po 19 žena ili 35 posto. Šesta je koalicija Dosta pljačke sa 17 žena ili 31 posto.
Desna liga ima 16 žena među prvih 5 kandidata na listama, HNS 15, Domovinski pokret 10. Stranka Milana Bandića ima 9, a na posljednjem mjestu je opet HDZ - samo 8. To znači da u HDZ-u žene čine samo 15 posto kandidata za koje postoji veća vjerojatnost da će ući u Sabor jer su u gornjem dijelu kandidacijskih lista.
Opet se pokazalo da najveće hrvatske stranke ne brinu previše o spolnoj ravnopravnosti. Trebamo se svakako prisjetiti i da je Domagoj Hajduković, koji je bio najavljen kao nositelj liste SDP-a u 4. izbornoj jedinici, izgubio tu poziciju nakon što je javnost saznala da je u istospolnoj vezi. Možda je bila baš njegova odluka da iz osobnih razloga prepusti čelnu poziciju Sabini Glasovac koja je puno poznatija u Zadru da ona predstavlja SDP na osječkom području, ali nekako sam skloniji vjerovati da su u SDP-u zaključili kako bi mogli izgubiti dio birača ako im on bude nositelj. Znači da čak ni vodeća ljevičarska stranka u Hrvatskoj nije imuna na predrasude svoga biračkog tijela.
Nadam se da će doći vrijeme kad će ovako sramotno mali udjeli žena na vrhu lista vodećih hrvatskih stranaka biti stvar prošlosti i kada stranke neće morati mijenjati poredak na svojim kandidacijskim listama zbog seksualne orijentacije kandidata.