Teško se može naći godina u novijoj povijesti u kojoj je više rasla moć tirana diljem svijeta, a individualne slobode građana su se toliko zatirale. Godina 2016. je u mnogim zemljama značila prekretnicu i korak unazad za ljudska prava. Iako je 2016. pokazala da građani svijeta odbijaju globalizaciju (što ne mora biti ništa loše), oni se ne okreću individualizmu nego nacionalizmu i autoritarnim vlastima (što može biti jako opasno).
Kineska komunistička vlada nastavila je u ovoj godini kampanju protiv unutarnjih neprijatelja. Vlast je uhitila stotine ljudi i kaznila ih zbog neposlušnosti. "Kao old-timerica koja proučava Kinu još od Mao-ove vladavine, moram reći da je ovo najgora kineska vlast nakon njega", rekla je Susan Shirk sa Sveučilišta u Kaliforniji za Los Angeles Times.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nastavio je "borbu protiv tihih kritičkih glasova, a njegova borba uključuje nove zakone restrikcije na internetu, slobode izražavanja, prava gayeva, biseksualaca i transseksualaca, kao i ostalih fundamentalnih sloboda", izvijestio je Human Rights Watch. Ni Putinov saveznik Bašar al-Asad nije vičan političkim slobodama. U ratu s opozicijom, kojoj pomažu zapadni saveznici, oružjem pokušava ušutkati svoje političke protivnike.
Čak je u SAD-u, prijestolnici demokracije i osobnih sloboda, na vlast izabran autoritarni vladar Donald Trump koji je svoju kampanju temeljio na najavama popisa i protjerivanja muslimana, Meksikanaca, protiv medijskih sloboda...Trump je više puta istaknuo kako je pobornik mučenja tijekom ispitivanja ratnih zarobljenika, a u ekonomiji je pobornik nacionalističkog protekcionizma.
Nakon što je preživio pokušaj vojnog puča, turski predsjednik Tayyip Erdogan je uhitio desetke kurdskih gradonačelnika i ušutkao svaki neovisni kurdski medij - premda okrivljuje druge za to. Turska trenutno ima više novinara iza rešetaka od bilo koje druge zemlje, čak dvostruko više i od Kine.
U Egiptu su stotine osumnjičenih neposlušnika "prisilno nestali", što znači tajno zatvaranje bez suda i ponekad mučenje. Saudijska Arabija je na početku godine obezglavila 47 zatvorenika zbog terorizma, a jednom pjesniku među njima kazna je smanjena na 8 godina zatvora i 800 udaraca bičem. Tunis je postao jedina liberalna demokracija u arapskom svijetu.
Novoizabrani predsjednik Filipina Rodrigo Duterte krenuo je u užasnu kampanju protiv droga u kojoj je policija pobila više od 6.000 ljudi. Znači, u prosjeku 36 ubijenih svakog dana otkad je Duterte u predsjedničkom uredu. Čak se pohvalio da je još kao gradonačelnik Davao Cityja osobno ubio trojicu osumnjičenih dilera na ulici.
Vrhovni sud u Poljskoj presudio je da novi zakon, koji ograničava javne demonstracije nije ustavan. Legendarni vođa Solidarnosti, koji je pomogao da se zemlja oslobodi od komunizma, sada tvrdi da je nova vlada krajnje desnice uništila sve za što se borio.
Fidel Castro, dugogodišnji diktator u Kubi umro je u 91. godini života, ali teror nad neposlušnim Kubancima se nastavlja pod režimom njegova brata Raula. Lijeva vlada u Venezueli nastavlja voditi svoj narod u totalnu ekonomsku propast, a predsjednik Nicolas Maduro odbio je zahtjev o referendumu kojim se traže prijevremeni izbori. "Zlatno doba socijalizma u Južnoj Americi je prošlo", rekla je venezuelanska politička znanstvenica Maria Teresa Romero.
Zlatno doba demokracije, u kojem su diktatori padali s vlasti, a sloboda je rasla, završilo je. U 2016. svijet je obojan bojama totalitarnih režima i autoritarnih vladara čija moć raste.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora