Svjetski ekonomski forum (WEF) je objavio rezultate istraživanja
Svjetski indeks konkurentnosti za 2017/2018. Hrvatska je kao i lani čvrsto zadržala
74. mjesto, odmah iza Maroka,
Perua i Armenije, a ispred Albanije, Urugvaja i Crne Gore.
Kao i prošle godine, na vrhu je i dalje
Švicarska, a slijede Sjedinjene Države,
Signapur, Nizozemska, Njemačka,
Hong Kong i
Švedska. Na samom dnu ljestvice od 137 država nalaze se Jemen, Mozambik, Čad i Liberija.
Među zemljama Nove Europe najbolje je plasirana opet
Estonija (na 29. mjestu), a slijede
Češka (31.) i Poljska (39.). Ispred nas su još Slovenija, Slovačka, Bugarska, Mađarska i Rumunjska. Među zemljama EU iza Hrvatske je samo Grčka. Valja napomenuti da su nas prestigle, i to poprilično, i neke afričke zemlje - u prvom redu Ruanda, Bocvana i Južnoafrička Republika.
Kao glavne nedostatke, odnosno otpornike konkurentnosti za hrvatsko gospodarstvo WEF
navodi neučinkovitost državne birokracije, nestabilnu politiku, regulacije, korupciju i visoke porezne stope.
Gledano prema izdvojenim kriterijima (ukupno ih je 12), Hrvatska je po svakom od njih ispod prosjeka svjetske regije Europa - Sjeverna Amerika. Najgori smo po inovacijama, a najviše smo se približili prosjeku u zdravlju i osnovnom obrazovanju. Po kvaliteti institucija smo na 102. mjestu među 137 zemalja, a po efikasnosti tržišta rada još gori - 107.
Kako poboljšati konkurentnost?Trebamo vidjeti što su napravile i što rade zemlje pri vrhu ljestvice, a osobito one koje su postigle najveći skok. Ugledajmo se na
Ruandu, prvu afričku zemlju koja je uspjela ući u top 10 po produktivnosti. Da, to je država "trećeg svijeta" koja će za koju godinu imati bolji životni standard i uvjete od RH. Ili se možemo ugledati u Estoniju koja nas je već u svemu prestigla? Pogledajmo kakvu politiku već desetljećima provode Švicarska i Singapur ili kakve je reforme napravio
Novi Zeland. Sve navedene zemlje imaju nešto zajedničko: vrlo malo regulacija i državnih intervencija u tržište, kvalitetna i nekorumpirana pravna država te niski porezi.
Drugim riječima, ako se želimo pridružiti uspješnim zemljama i poboljšati životni standard, moramo povećati konkurentnost našeg gospodarstva, a to je nemoguće u ovakvim uvjetima državne represije, visokog poreznog opterećenja i užasno loših državnih institucija. Hrvatskoj treba zaokret od 180 stupnjeva.