Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube
20.12.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube
20.12.2024.
Postoje ljudi i političke opcije o kojima mediji vole pisati, ali će im rijetko dati priliku da svojim riječima objasne vlastite politike i stavove. Tako se u javnosti stvara pogrešna slika. Političku stranku AfD (Alternative fur Deutschland ili Alternativa za Njemačku) mediji diljem svijeta već godinama portretiraju kao ekstremnu, krajnje desnu opciju od koje bi svaka normalna osoba trebala zazirati. Bloomberg je jučer u jednom zbilja rijetkom medijskom izrazu dobre volje dao liderici AfD-a Alice Weidel priliku da vlastitim riječima u 15-ak minuta objasni gledateljima svoje stavove i politike svoje stranke.
"Htjela bih vas prvo ispraviti. Pogrešno ste etiketirali našu stranku kao desničarsku. AfD je libertarijansko-konzervativna stranka. Mi smo u sredini i pokušavamo predstaviti razumne i ozbiljne politike jer vidimo da ova zemlja treba prave reforme. Pogledajmo kako Njemačka sada stoji, nakon 16 godina Angele Merkel i 3 godine semaforske koalicije.
Njemačka nije u dobrom stanju. Imamo najviše cijene energije u svijetu, usred smo migrantske krize. Imamo milijune ilegalnih imigranata, ne znamo ni sami koliko jer Njemačka uopće nema granice. Kriminal je u porastu i porezi su previsoki. Pripadnik srednjeg sloja, koji zarađuje oko 50.000 € godišnje, plaća više od pola tog iznosa državi. Zato smatram da ima dosta prostora za prave politike smanjenja poreza. Treba nam i ozbiljna energetska politika. Njemačka je jedina zemlja koja je isključila svoje nuklearne elektrane. Ova vlada je nametnula odvratnu politiku koja je učinila da industrijska zemlja poput Njemačke ovisi o vjetru i suncu. To je neozbiljno."
Na novinarsko pitanje da nabroji tri prioriteta koja bi učinila ako postane kancelarka, Weidel odgovara: "Kontrola granice, smanjenje poreza i vraćanje u pogon nuklearnih elektrana".
Novinar ju je potom pitao zašto njena stranka i dalje inzistira na izlasku Njemačke iz Europske unije.
"Ne vidimo kako bi Europska unija u svome trenutnom obliku mogla biti institucija koja dobro funkcionira. Trebamo imati slobodnu trgovinu među europskim državama, ali ne trebamo toliku birokraciju. Na primjer, Europska komisija je jednostavno odlučila zabraniti dizel i benzin. Zapravo su uništili njemačku auto-moto industriju. Iz moje perspektive, to je nešto kao socijalističko kreiranje politika da bi se uništio tržišni mehanizam unutar Europe. Zato smo rekli gledajte, nama ne treba mehanizam koji uništava zakladu našeg kontinenta. Ono što trebamo je samo slobodna trgovina među zemljama Europe."
Na ponovljeno novinarsko pitanje o mogućem napuštanju EU, Weidel je pojasnila da je ona za "reformu europskih ugovora, tako da svaka država članica dobije pravo veta na odluke Europske komisije i ako neka zemlja želi napustiti EU, zašto ne bi mogla ostati dio zone slobodne trgovine?".
"Snažno preporučujem samo slobodnu trgovinu jer svi ti birokrati, na tisuće njih, samo uznemiruju konkurenciju među europskim državama. Ne trebaju nam svi ti birokrati koji nemaju pojma o tome što rade i uništavaju našu Europu. Pogledajte, na primjer, njemačko tržište automobila i što su njemu napravili."
Govorila je još o Trumpu, Putinu, Ukrajini, a vodeću njemačku stranku CDU je nazvala socijalističkom "od pojave Angele Merkel". Pogledajte cijeli intervju:
U komentarima na Youtubeu gledatelji nisu krili svoje iznenađenje. Nakon godina slušanja o AfD-u kao nekakvoj ekstremističkoj stranci, začudili su se koliko je žena zapravo "normalna".
"Ja sam Amerikanac i mislim da je sve što ona govori zdrav razum. Kako se to uopće može smatrati krajnjom desnicom?", "Kada gospođu Weidel intervjuiraju njemački mediji, uvijek ju pokušavaju difamirati i ne daju joj da dođe do riječi. Ovo je mnogo drukčije", "Ja sam stranac koji živi u Njemačkoj i potpuno se slažem s njom" - samo su neki od brojnih sličnih komentara.
Pred Njemačkom su prijevremeni izbori koji će se održati u veljači. Do izbora dolazi nakon raspada tzv. "semaforske" koalicije u kojoj su bili SPD, Zeleni i Liberali. Liberali (FDP) su imali već neko vrijeme plan napustiti koaliciju i izazvati prijevremene izbore, a to im je konačno pošlo za rukom kad su kancelaru Olafu Scholzu (SPD) predložili novi proračun koji je trebao uključivati brojne socijalne rezove i nisu pristali na podizanje granice zaduživanja.
Prema predizbornim anketama, trenutno je u vodstvu demokršćanski CDU s 33 posto podrške birača, a AfD je drugi s 19 posto. Treće i četvrto mjesto dijele SPD i Zeleni s oko 15 posto. Već sada je jasno da nijedna stranka neće imati potrebnu većinu za samostalno sastavljanje vlade. Iako bi prirodno bilo, kad bi se slušala želja birača, da nakon izbora CDU i AfD sastave zajedničku vladu, iz CDU-a su takvu mogućnost već uklonili. Po svemu sudeći, Njemačku očekuje još jedna "velika koalicija" CDU-a i SPD-a, poput nekadašnje vlade Angele Merkel, samo s ciljem da se izbjegne AfD. Koliko je to pametno, bliska budućnost će pokazati.