Piše: Mario Nakić
12.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
12.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Nedavno sam pisao o Mislavu Kolakušiću koji mi se čini kao čovjek koji bi bio dobar diktator. Nažalost, nije on jedina nova zvijezda na našoj političkoj sceni s takvim tendencijama i fanovima koji žude za diktatom i "čvrstom rukom".
Dalija Orešković, predsjednica stranke Start i miljenica hrvatskih medija, jako se voli pozivati na pravnu državu i vladavinu prava, ali svako malo se "slučajno" izlane o svojim stvarnim namjerama. Tako je u TV sučeljavanju sa Zlatkom Hasanbegovićem na N1 televiziji pitala "kakva je to država koja ništa ne čini zbog zastave s prvim bijelim poljem".
Činjenica da je riječ o pravnici i odvjetnici s iskustvom te osobi koja je bila na čelu državnog povjerenstva samo pogoršava stvar. Uopće ne podupirem Hasanbegovića i Esih, njihovo filoustaštvo mi je ogavno, ali ideja da država zatvara ljude zbog nepodobnog prvog polja na zastavi je totalitarna i daleko opasnija od bilo kakve zastave.
Da, ona bi da država zatvara ljude koji imaju politički nepodobne stavove. Ona bi da se vrati vrijeme kad je Vlado Gotovac osuđen zbog navodnog nacionalizma. To su jako opasne namjere.
Ali ne samo to. Čak i kad bismo prihvatili da je u redu slati ljude u zatvor zbog krivog polja na zastavi i kad bismo prihvatili da je jednoumlje OK, ona vidi državu s ovlastima daleko većim i od onih kakve je imala SFRJ. Prenosim njenu jučerašnju izjavu iz Rijeke:
"Ako želimo odgovorne političare, i mi građani moramo biti odgovorni u odabiru ljudi kojima povjeravamo da u naše ime upravljaju našim životima i imovinom."
Ne znam je li ona stvarno svjesna što je rekla i što zaziva. Ja ne želim birati političare da upravljaju mojim životom i imovinom. U liberalnoj demokraciji to nije posao političara. Građani imaju pravo i slobodu sami upravljati svojim životom i imovinom.
Posao političara nije upravljati našim životima umjesto nas, već upravljati javnom imovinom, javnom infrastrukturom i preusmjeravati novac od poreza (dakle, javni novac) tako da služi za dobrobit društva. To je sve!
Na kakvu je to Orešković onda državu mislila? U kojim državama političari na vlasti upravljaju životima građana? Možda je mislila na NR Kinu ili Sjevernu Koreju? To su trenutno jedine države koje mi padaju na pamet da su organizirane približno njenom opisu.
U povijesti je to bio slučaj jako često, Europa je vidjela razne vrste totalitarizama u kojima su političari upravljali životima građana. Orešković će se možda složiti s ovim citatom:
"Anti-individualistička (...) koncepcija života naglašava važnost države i prihvaća pojedinca jedino ako se njegovi interesi podudaraju s onima u državi, koji predstavljaju savjest i opću volju čovjeka kao povijesne cjeline."
To je sasvim u skladu s izjavom Dalije Orešković o političarima koji upravljaju životom i imovinom građana, zar ne? I u skladu je s njenim stavom da država "ne smije tolerirati" nepodoban politički govor. Taj je citat, inače, iz eseja "Doktrina fašizma" koji potpisuje službeno Benito Mussolini, ali veći dio je napisao fašistički ideolog Giovanni Gentile.