Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
15.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
15.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu na svojoj Facebook stranici svakog tjedna objavljuje po jedan vic, a riječ je o prijedlozima samih studenata. Kako piše portal Srednja.hr, jučerašnji vic je izazvao ljutnju feministica pa su ga administratori morali ukloniti s Facebooka i naknadno se ispričati, a potom se ispričalo i vodstvo fakulteta na službenoj Facebook stranici FFZG-a.
O kakvom se vicu radi, sigurno se pitate?
"Dolazi filovana paprika u policijsku postaju i kaže - Dobar dan, prijavila bih jedno filovanje."
Odmah su skočile administratorice stranice Seksizam naš svagdašnji. Riječ je o najpopularnijoj feminističkoj "Facebook policiji" u Hrvatskoj. Njih je ovaj vic ozbiljno uvrijedio, a tvrde da je uvredljiv i prema "svakoj petoj ženi" jer "svaka peta žena u životu doživi silovanje".
Prvo, ta informacija je netočna. Prema relevantnim istraživanjima, otprilike svaka peta žena u Hrvatskoj doživi najmanje jednom u životu neko napastovanje, u što je uključeno i silovanje, ali i svaki drugi oblik neželjenog napastovanja od strane pripadnika suprotnog spola. U to je uključeno i psihičko i fizičko napastovanje, zlostavljanje i nasilje, a ne samo silovanje.
Naravno, to ne umanjuje činjenicu da je i dalje grozno što toliko mnogo žena doživi neku vrstu napastovanja od strane muškaraca i svakako treba raditi na suzbijanju takvih pojava, ali tome neće pridonijeti dezinformiranje javnosti jer nije svako napastovanje automatski silovanje.
Druga stvar, žrtve silovanja nisu samo žene. Činjenica da većina žrtava silovanja jesu žene ne znači da je svaki spomen silovanja automatski usmjeren isključivo protiv žena. Dakle, to jednostavno nije primjer seksizma jer seksizam je različiti tretman osoba prema njihovom spolu ili rodu.
I treće (možda najvažnije), inzistiranje na političkoj korektnosti u šalama i vicevima nije nimalo produktivno u smislu borbe protiv seksizma, rasizma, ksenofobije, homofobije itd. Kako znamo? Pa jednostavno, pogledajte malo što se posljednjih godina događa u svijetu. Što više akademski ili politički autoriteti inzistiraju na političkoj korektnosti u javnom govoru, to više raste popularnost onih koji ističu svoju nekorektnost kao vrlinu. Kako su Amerikanci dobili Donalda Trumpa za predsjednika? Kako to? Mislite li da to nema nimalo veze s besmislenim i krajnje apsurdnim zahtjevima iz ekstremno feminističkih krugova koji su valjda zaboravili što je borba za ravnopravnost i ušli u borbu za totalitarnu represiju. Njihova temeljna zadaća postala je cenzuriranje misli i govora.
Ivan Božić, novinar na stranici Srednja.hr je dao također dobar argument:
"...Jer valja razlikovati imaginaciju, maštu i izmišljeni scenarij od stvarnosti. Jednu situaciju ovoga tipa se čini jednostavno osuditi, međutim vrijedi se zapitati koliko bismo onda serija, pjesama, umjetničkih slika, kazališnih predstava trebali cenzurirati jer se u njima promiče politički nekorektan humor ili je neka skupina izložena poniženju na ovaj ili onaj način."