Objavljen je poredak "Freedom in the World 2018" organizacije Freedom House koja mjeri građanske i političke slobode diljem svijeta. Hrvatska je ove godine u ukupnom rezultatu pala s 87 na 86 bodova, ali se na ljestvici popela za jedno mjesto - s 53. na 52. mjesto koje dijelimo sa Sjedinjenim Američkim Državama i malom srednjoameričkom zemljom Belize među ukupno 209 zemalja svijeta.
U političkim pravima imamo maksimalnu ocjenu (1/7 gdje je 1 maksimum), a u građanskim slobodama 2/7 gdje jedan znači slobodno, a 7 neslobodno. Na indeksu slobode Hrvatska je ocijenjena s 1,5 (gdje je 1 potpuno slobodna, a 7 potpuno neslobodna zemlja). Na kraju smo dobili 86 od ukupno 100 mogućih bodova i spadamo u gornju skupinu "slobodnih zemalja". Potpuni report za Hrvatsku zasad još nije objavljen.
Na vrhu s maksimalnih 100 bodova i dalje su skandinavske zemlje Finska, Norveška i Švedska. Četvrto mjesto pripalo je Kanadi s 99 bodova. 98 bodova imaju Australija, Luksemburg, Novi Zeland i Urugvaj, a 97 bodova Danska, Portugal i San Marino.
Među zemljama Nove Europe najbolje je plasirana Estonija s 94 boda (22. mjesto), koja je bolja čak i od Njemačke i Velike Britanije. Ispred Hrvatske našle su se još Češka, Slovenija, Slovačka, Litva i Latvija. Iza Hrvatske su Grčka, Bugarska, Poljska, Mađarska, Rumunjska i Srbija (koje su još uvijek u skupini "slobodnih" zemalja).
U drugoj skupini - djelomično slobodne zemlje - našle su se Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija i Albanija. Na samom dnu ljestvice su Sirija, Južni Sudan, Eritreja, Sjeverna Koreja i Turkmenistan. Među "neslobodnim zemljama" nalaze se i Kina i Rusija te socijalističke zemlje Kuba i Venezuela.
U svjetskom izvješću za prošlu godinu stoji kako je u 2017. diljem svijeta zabilježen nastavak pada političkih i građanskih prava i sloboda. Jamstva slobodnih i pravednih političkih izbora, prava manjina, sloboda medija i vladavina prava našle su se pod udarom u mnogim zemljama. Čak 71 zemlja zabilježila je pad ukupnog rezultata u odnosu na prethodnu godinu dok ih je samo 35 zabilježilo napredak. Prema Freedom Houseu ovo je 12. uzastopna godina kako opadaju građanske slobode na globalnoj razini. U odnosu na 2006. godinu čak je 113 zemalja zabilježilo pad, a samo 62 zemlje su se poboljšale. Sjedinjene Države, koje su tradicionalno imale ulogu kao šampion i pozitivni primjer demokracije pokazuju veliki pad političkih prava i građanskih sloboda.
Države koje su prije 10 godina obećavale napredak u demokratskom i liberalnom pogledu - Turska, Mađarska i Poljska - uplovljavaju u autoritarizam. Mijanmar je započelo ograničeno demokratsko upravljanje 2010. godine, a sada je sve narušeno zbog etničkog čišćenja. U isto vrijeme, neke tradicionalne demokracije na zapadu proživljavaju krize zbog stranačkih fragmentacija i rasta popularnosti populizma te terorističkih napada i ubrzanog priljeva izbjeglica što je povećalo strah od "drugih", stoji u izvješću.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora