Piše: Mario Nakić
Photo: Ivan Ivankovic/Unsplash
7.3.2023.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Ivan Ivankovic/Unsplash
7.3.2023.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Hrvatska udruga poslodavaca predlaže povećanje radničkih neto plaća kroz porezno rasterećenje, tako da se neoporezivi dio plaće digne s 533 na 663 eura te da se porezni razred od 20 posto smanji na 15, a da se 30 posto poreza na dohodak primjenjuje tek na plaće veće od 50.000 kuna.
To je razuman prijedlog jer svako porezno rasterećenje rada je dobrodošlo. Međutim, ima i nastavak: iznos koji bi lokalna samouprava izgubila ovim poreznim rasterećenjem nadomjestili bi uvođenjem poreza od 10 posto na iznajmljivanje apartmana. Tako predlaže HUP, a sličan prijedlog ima i oporbeni SDP.
Ovdje imamo nekoliko logičkih problema. Prvo, otkud HUP-ovcima i SDP-ovcima uopće ideja da bi rasterećenje rada dovelo do nedostatka novca u proračunu jedinica lokalnih samouprava? Rasterećenje rada bi, pogotovo u ovim okolnostima nesigurnosti i krize, sačuvalo radna mjesta, što znači da bi jedinice lokalne samouprave profitirale. Uopće ideja da smanjenje poreza mora značiti "rupu" u nekom proračunu nije realna.
Čak i kad bi to značilo smanjenje prihoda za jedinice lokalne samouprave, zašto bi, pobogu, to trebalo nečim kompenzirati? Jesu li jedinice lokalne samouprave toliko siromašne? Ako one ovise o haraču nad siromašnim radnicima, onda neka se odmah ugase jer nam ne trebaju.
Uvođenje novog poreza u ovom trenutku je loša ideja kako god da gledate, a pogotovo ako je riječ o porezu koji će direktno udariti hrvatske potrošače slabije platežne moći koji već trpe posljedice loših vladinih politika kroz ubrzanu inflaciju cijena. Porez na iznajmljivanje apartmana usmjeren je upravo protiv njih - prvenstveno domaćih turista kojima će ljetovanje na Jadranu postati još skuplje i nedostupnije.
Razumljivo je da je HUP organizacija partikularnih interesa i da pritom gleda interese većine svojih članova, a to su mahom poslodavci iz drugih djelatnosti koji bi rado sebi smanjili troškove na račun malih iznajmljivača apartmana i turista, ali potpuno mi je neshvatljivo da SDP, koji glumi da je stranka srednjeg sloja, može tako zabijati nož u leđa svojim potencijalnim biračima.
Rasterećenje rada kroz podizanje neoporezivog praga - da, ali ne preko leđa radnika. Ne kroz uvođenje novih poreza. Zašto političari (a sada očito i neki poduzetnici) misle da se svako porezno rasterećenje mora nadomjestiti uvođenjem nekog novog harača? Koja je onda svrha rasterećenja? To nije rasterećenje, to je prelijevanje iz šupljeg u prazno.