Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
9.9.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
9.9.2024.
Tijekom proteklih desetak godina možemo slobodno reći da je hrvatski turizam doživio ekspanziju. Dijelom zbog ulaska u Europsku uniju, dijelom zbog toga što su turističke agencije diljem svijeta prepoznale hrvatsku jadransku obalu kao top destinaciju s čistim morem i očuvanom prirodom, Hrvatska se pozicionirala na sam vrh svjetskih destinacija s 3,7 stranih turista godišnje po stanovniku (podaci iz 2018., otad se taj broj povećao).
Takav rast potražnje je, naravno, rezultirao ekspanzijom ponude smještaja. Praktički svatko tko posjeduje neku nekretninu u blizini obale traži način kako će ju pretvoriti u sezonski smještaj za turiste. Ljudi su u tome vidjeli način da popune kućni budžet. Eksplodirala je i gradnja novih apartmana, a troma birokracija nije u stanju pratiti taj tempo pa su se na terenu pojavili brojni problemi zbog divlje i ilegalne gradnje.
Taj sasvim normalni odgovor tržišta na rast potražnje za smještajem mediji su dočekali "na nož", kreirali termin "apartmanizacija" i pretvorili ga u psovku. Kako je rast obiteljskog smještaja postajao veći, tako se u medijima stvarala mržnja prema ljudima koji se time bave. Djelomično zbog univerzalnog novinarskog ludila koje se ne može objasniti drukčije no kao obična želja za šokiranjem čitatelja, dijelom zbog hotelskih lanaca koji se oglašavaju u medijima i kojima mali iznajmljivači predstavljaju ozbiljnu konkurenciju, a dijelom i zbog klasičnog jala, mali iznajmljivači su tijekom godina postali sinonim za sve što u ovoj državi ne valja.
I tako smo došli do ovoga - država je napokon krenula, piše Jutarnji list, s opsežnim programom kojim "steže obruč" oko iznajmljivača. Koji je cilj? To bi valjda trebalo biti jasno - cilj je kazniti ljude jer su se drznuli nešto zarađivati od najma. Ove godine je Vlada najavila ili već pokrenula niz novih nameta kojima se želi "opaliti po džepu" iznajmljivače ili im otežati rad. U najavi je novi Zakon o upravljanju stambenim zgradama koji će tretirati sezonske iznajmljivače u višestambenim zgradama kao polukriminalce i tražit će da plaćaju dvostruku pričuvu. Imamo zatim, također u najavi, novi Porez na nekretnine kojemu su sezonski iznajmljivači opet glavni cilj (svi ostali će biti samo kolateralne žrtve). A tu je i niz novih lokalnih nameta na razini lokalne samouprave. Prema procjenama Jutarnjeg lista, neki će iznajmljivači nagodinu plaćati trostruko veći iznos za namete u odnosu na sada.
Tko će ovim promjenama najviše izgubiti, a tko dobiti? Premda novinari misle da će iznajmljivači zbog toga biti u minusu, to se u većini slučajeva vjerojatno neće dogoditi. Ono što je sigurno, iznajmljivači će taj rast svojih izdataka prebaciti na goste. To znači da će smještaj bitno poskupjeti. Ako turisti ne bojkotiraju hrvatski Jadran zbog poskupljenja smještaja, onda iznajmljivači neće biti pogođeni ovim promjenama.
Namet se, dakle, prebacuje na turiste. Ključno je pitanje hoće li turisti zbog toga prestati dolaziti u Hrvatsku. Vjerujem da ne, s obzirom da ni korona i one silne "crvene karte" iz 2021. nisu spriječile uspješnu turističku sezonu, tako neće ni cijene. Turisti će svakako gunđati i žalit će se na cijene kao i inače, ali to ih neće spriječiti da dolaze i troše. Najteže će biti pogođeni domaći turisti koji nemaju mogućnost trošiti kao, recimo, Nijemci, Austrijanci, Amerikanci i drugi turisti sa zapada.
To bi moglo rezultirati smanjenim brojem domaćih turista jer će manje Hrvata iz kontinentalnog dijela zemlje, zbog poskupljenja smještaja, biti u mogućnosti uopće ići na hrvatski Jadran. I oni domaći turisti koji budu išli na more, uzimat će manje noćenja nego prije. Turisti sa zapada, kojima cijena i dalje neće biti glavni problem, mogli bi doći i u većem broju nego prije, tako da većina iznajmljivača neće biti glavne žrtve ovog rata.
Također, obiteljski smještaj će zbog cijene izgubiti na konkurentnosti u odnosu na hotelski smještaj, a to, naravno, odgovara hotelima.
To nije rat protiv iznajmljivača, to je rat protiv domaćih turista, a ide na ruku samo hotelskim lancima, čiji su vlasnici većim dijelom stranci. Da se razumijemo, ne smetaju mi strani vlasnici i nemam ništa protiv toga da otvaraju svoje hotele u Hrvatskoj, samo navodim činjenice. Sve Vladine mjere koje naoko izgledaju kao borba protiv tzv. "apartmanizacije" zapravo koriste krupnom kapitalu i na štetu su hrvatskih građana. Radi li to Vlada svjesno da bi pogodovala hotelima, ne znam, ali to će biti neizbježni rezultat.