Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
3.2.2025.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
3.2.2025.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Američki predsjednik Donald Trump najavio je da će uvesti carine na uvoz iz Europske unije iako još nije odredio točan datum ni točnu visinu carina. To će sigurno biti težak udarac za europsko gospodarstvo, pogotovo za njemačku autoindustriju koja već trpi posljedice loših zelenih politika svojih posljednjih vlada i Europske komisije. Trumpove carine bi mogle biti konačni čavao u lijesu njemačkim divovima poput Mercedesa i BMW-a.
Carine će još više pogoditi američke potrošače koji će se naći pod udarom viših cijena, no to je njihov problem. Glasali su za to, neka uživaju u plodovima vlastitih želja. Europa sada treba naći najbolji način kako preživjeti trgovinski rat s najjačom svjetskom ekonomijom.
Europski lideri već su najavili da će se osvetiti "protumjerama", pri čemu misle prvenstveno na uvođenje carina za robu i usluge iz SAD-a. To je užasna ideja jer će takve mjere pogoditi Europljane. To bi poskupjelo američke mobitele, računala, prijenosna računala i druge uređaje koje Europljani rado kupuju iz SAD-a. Europske carine SAD-u poskupjele bi i pretplatu za Netflix i druge popularne američke servise. Europske tvrtke i obrti, koji se oglašavaju na Googleu, Facebooku i drugim američkim platformama imale bi veće troškove. Drugim riječima, odgovor na Trumpove carine istom mjerom samo bi još više zagorčao život građanima EU. Znam da europski lideri nisu pretjerano mudri ni razumni, ali iskreno se nadam da će shvatiti koliko bi to bilo loše za njihove birače.
Što onda učiniti, pitate se? Je li rješenje jednostavno prekrižiti ruke i ne činiti ništa? Ne. Ima mnogo toga što se može učiniti.
Europski lideri bi sada trebali raditi na širenju diplomatskih odnosa i sklapanju novih sporazuma o slobodnoj trgovini sa zemljama koje imaju slične interese. U ovom trenutku to su Kanada i Meksiko, koji računaju na ogromne gubitke zbog poskupljenja njihovog glavnog tržišta. Otvorimo im prostor za novo tržište pa neka dio svoje proizvodnje preusmjere ka Europi, a Europa će također dio svoje proizvodnje, ranije namijenjen SAD-u, preusmjeriti na Kanadu i Meksiko. To, naravno, nije dovoljno jer američko tržište je puno veće i bogatije. Zato treba tražiti još partnera: od Australije, Novog Zelanda, preko država Južne Amerike do Saudijske Arabije i UAE-a. Sve to mogu biti potencijalni partneri, koji imaju što ponuditi, na zajedničkom tržištu Europskog ekonomskog pojasa.
SAD je najbogatije tržište svijeta, ali ako se ostale zdrave ekonomije udruže, bit će vrjednije od SAD-a. Amerikanci su odlučili da žele samoizolaciju. To je loše za njih, ali imaju pravo na to. Trumpa ne možemo promijeniti i nikakvi pregovori ne bi na njega utjecali, on je takav i gurat će svoje dok god ide. Europa sad treba preuzeti stvar i proširiti vlastito savezništvo na druge dijelove svijeta.
Tako bismo imali dva eksperimenta u isto vrijeme - izolirani SAD koji pokušava prosperirati nacionalističkom ideologijom o "samodostatnosti" i ostatak Zapada koji će prosperirati kroz slobodnu trgovinu. Moći ćemo uživo usporediti dva različita ekonomska sustava i njihov razvoj.
Ideja o "nacionalnoj samodostatnosti" se već mnogo puta u povijesti pokazala kao promašaj, ali ona je kao socijalizam - uvijek će naći nove poklonike i zaluđene vjernike koji će uvijek iznova pokušavati. Sada je na redu da to pokuša i najbogatija zemlja svijeta.